Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
10.05.2021, 11:50

Televízie chcú športového diváka: RTVS odštartuje nový športový kanál, plány má aj JOJ-ka

RTVS ani JOJ-ka zatiaľ oficiálne dátumy štartu nepotvrdili.

Televízie chcú športového diváka: RTVS odštartuje nový športový kanál, plány má aj JOJ-ka
Zdroj: Dreamstime

RTVS pripravuje spustenie štvrtého športového okruhu zameraného na šport a zdravý životný štýl. Diváci si ho nájdu v programovej ponuke už v najbližších týždňoch.

Spustenie štvrtého programového okruhu zameraného na šport plánovala RTVS ešte minulý rok. Nový kanál s názvom Šport sa mal dostať na obrazovky počas leta. Rátalo sa s dvoma scenármi. Ak by slovenskí futbalisti postúpili na Majstrovstvá Európy 2020, RTVS chcelo spustiť vysielanie už júni, ak by sa tento scenár nenaplnil, štvrtý okruh by odštartoval k termínu letných olympijských hier v Tokiu.

Pandemická situácia a s tým súvisiace rušenie a presúvanie najvýznamnejších športových eventov však pozastavilo plány a spustenie nového programového okruhu sa stane realitou až tento rok. 

Riaditeľ Sekcie športu RTVS Matej Hajko už pred plánovaným štartom v roku 2020 zdôraznil, že poslaním nového programu nebude konkurovať iným športovým kanálom, ktoré slovenský divák môže pozerať. "Samozrejme, aj my sa zameriame na atraktívne športové podujatia, ktoré majú veľkú sledovanosť. Cieľom však je nielen poskytnúť sledovanie športu, my chceme zmeniť pohľad na šport," uviedol Hajko.

Ambíciou nového športového kanála má byť aj oživenie športovej publicistiky. "Chceme ju vrátiť na obrazovky, a to prostredníctvom dokumentárnych cyklov, seriálov, jednorazových dokumentov či profilov o športovcoch a udalostiach," dodal šéf športu. Výrobné náklady televíznych športových relácií na rok 2020 boli rozpočtované vo výške 13,9 milióna eur.

Rozšírenie televíznej služby o ďalší kanál nie je prvým pokusom verejnoprávneho vysielateľa. Slovenská televízia vysielala športovo zameranú Trojku v rokoch 2008 až 2011. Jej prevádzku však verejnoprávna televízia ukončila z finančných dôvodov.

Podľa informácií Stratégií nový okruh neodštartuje pri Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji, ktorú začínajú už 21. mája. Informácie o dátume štartu však zatiaľ RTVS nepotvrdila. Ďalším veľkým športovým podujatím budú Majstrovstvá Európy vo futbale, ktoré začínajú od 12. júna a potom od 23. júla letné olympijské hry v Tokiu. 

Športové plány skupiny Joj

Nový športový kanál plánuje aj televízia Joj, ktorá však jeho spustenie podľa našich informácií plánuje až na jeseň. Mal by byť súčasťou plateného balíčka programov. 

Skupina Joj už má v portfóliu práva na hokejový šampionát, na ktorý získala výhradné vysielacie práva od roku 2024, keď je usporiadateľom hokejového šampionátu susedné Česko. „Až do roku 2028 máme ako jediný televízny vysielateľ práva na vysielanie pre všetky typy streamov na všetkých dostupných platformách pre územie Slovenska,“ uviedol generálny riaditeľ JOJ Group Marcel Grega.

Okrem hokeja budú ťahákom televízií JOJ Group aj iné atraktívne športy. Od sezóny 2021/2022 budú slovenskí diváci pri jej obrazovkách držať palce Petre Vlhovej na Svetovom pohári v alpskom lyžovaní a ďalším slovenským športovcom na svetových športových podujatiach.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.