Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
01.07.2021, 15:45

JOJka dostala pokutu za reportáž z roku 2013. V príspevku o tragickej nehode zasiahla do ľudskej dôstojnosti

Počas pandémie Rada ukladá sankcie na najnižšej zákonom prípustnej úrovni.

JOJka dostala pokutu za reportáž z roku 2013. V príspevku o tragickej nehode zasiahla do ľudskej dôstojnosti
Zdroj: noviny.sk

Rada pre vysielanie a retransmisiu sa na svojom dnešnom zasadnutí zaoberala ďalšími sťažnosťami divákov na vysielanie televízií a rádií. Regulátor uložil dve sankcie v podobe finančného postihu, a to televízii Joj, Joj Plus a Wau.

Rada uložila pokutu vo výške 3 319 eur televízii Joj (vysielateľ MAC TV) za to, že ešte v marci roku 2013 v spravodajskej relácii Noviny odvysielal príspevok s názvom Nechtiac zrazil kamaráta, ktorý zobrazil utrpenie a autentické prejavy žiaľu matky nad stratou svojho syna, ktorý bol obeťou tragickej dopravnej nehody. Príspevok bol zverejnený aj na stránke Noviny.sk/Krimi, kde bol uverejnený pod názvom Martina (†28) prešiel kamarát. Videla to jeho mama. Príspevky podľa Rady svojím obsahom a spôsobom spracovania zasiahli do ľudskej dôstojnosti matky.

Druhú súhrnnú pokutu vo výške 663 eur udelila Rada televíziám Joj, Joj Plus a Wau (vysielateľ MAC TV) za programy Súdna sieň odvysielané v novembri minulého roka. Epizódy Súdna sieň – Znásilnená panna, Súdna sieň – Znásilnil ma Afričan a Súdna sieň – Znásilnená babička boli označené ako nevhodné pre maloletých divákov do 12 rokov, no obsahovali scény s expresívnym a obscénnym vyjadrovaním, ktoré boli vzhľadom na frekvenciu výskytu, spôsob a formu spracovania primerané až vekovej skupine maloletých od 15 rokov.

Za neopodstatnené uznala Rada viacero sťažností, medzi nimi aj sťažnosti na programy ako nevhodné pre maloletých divákov. Patrila medzi ne napríklad epizóda Obeta zo seriálu Slovania alebo relácie Svadba na prvý pohľad či Tvoja tvár znie povedome. Ďalšie neopodstatnené sťažnosti na nepoužívanie štátneho jazyka sa týkali programu Spackané plastické operácie II či galavečera odovzdávania ocenení SOWA Social Awards Slovakia. Rovnako za neopodstatnenú uznala Rada sťažnosť na zásah do ľudskej dôstojnosti v rozhovore Zuzany Kovačič Hanzelovej so starostom Ružinova Chrenom: Agresívni rodičia kričia na riaditeľov, že rúška sú nulitné.

Z dôvodu ekonomických dopadov spôsobených súčasnou situáciou na elektronické médiá, Rada aj na dnešnom zasadnutí v súlade s uverejneným Vyhlásením ukladala pri porušení zákona sankcie na najnižšej zákonom prípustnej úrovni. Rada bude počas mimoriadneho obdobia šírenia ochorenia Covid-19, okrem výnimočných prípadov závažného porušenia zákona, takto postupovať aj naďalej.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.