Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
07.07.2021, 18:00

Miliardový biznis. Z hrania videohier sa stáva fenomén súčasnosti

E-šport v číslach:

  • 1,1 miliardy dolárov budú v roku 2021 príjmy z globálneho e-športu, čo predstavuje medziročný nárast o 14,5 percenta,
  • 834 miliónov dolárov alebo ¾ celkových tržieb bude v roku 2021 pochádzať zo sponzorstva a mediálnych práv,
  • 474 miliónov ľudí vytvorí v roku 2021 celkové publikum, čo je 9 percentný medziročný nárast.
Miliardový biznis. Z hrania videohier sa stáva fenomén súčasnosti
Zdroj: Counter-Strike: Global Offensive

Hranie počítačových hier už dávno nie je len zábavkou pre deti. Elektronické športy sú fenoménom súčasnosti a vzbudzujú čoraz viac pozornosti aj mimo hráčskej komunity. Zatiaľ čo klasické športy trpeli počas pandémie karanténnymi opatreniami a neúčasťou divákov, e-športy, naopak, nestagnovali a profitovali z toho, že ľudia trávili čas vo svojich domovoch. Ako chce ich potenciál rozvíjať nová slovenská e-športová organizácia Republeague, sme sa rozprávali s jej riaditeľom Marcom Porázikom.

E-športy vzbudzujú čoraz väčší záujem a ani na Slovensku už neplatí, že dokážu prilákať len úzky okruh hráčov a fanúšikov. „Potenciál našej slovenskej a českej scény je veľký, ale bol nečinný a nevyužitý. Chýbalo spojenie s inými regiónmi, preto sme vytvorili most medzi česko-slovenským a európskym regiónom,“ vysvetľuje Porázik koncept novej ligy Republeague v hre Counter-Strike: Global Offensive, ktorý vyvíjali trištvrte roka.

„Pripravili sme ho tak, aby bol dlhodobo stabilný a divácky atraktívny. Robili sme si prieskumy, čo by bolo pre divákov aj pre hráčov najlepšie a z toho sme vytvorili jeden projekt. Po komunitných turnajoch sme spustili pred tromi mesiacmi ligu, s ktorou sme sa dostali aj do Európy,“ dodáva s tým, že prvýkrát tak umožňujú slovenským hráčom dostať sa na európske turnaje na úrovniach Tier2 a Tier3 a hrať o prize-pool, ktorý v našom regióne nemá konkurenciu.

Zdroj: Tím Republeague s trofejou ligy

E-šport nie je len pre deti

Sledovanosť e-športov je vysoká a ich divácka kulisa je rozmanitá. Celosvetové publikum bude v tomto roku tvoriť 474 miliónov ľudí, čo je o 9 percent viac ako vlani. Už dávno neplatí, že divákmi sú len 13- a 14-ročné deti. „Náš vekový priemer je 23 rokov a máme aj divákov 50+. Nie ich veľa, ale sú,“ hovorí Porázik.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.