Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
21.07.2021, 20:55

Do kín prichádza dokument Nová šichta. Prináša skutočný príbeh temperamentného Ostraváka

Ľahko humorný časozberný portrét prepusteného baníka má na konte viacero medzinárodných ocenení.

Do kín prichádza dokument Nová šichta. Prináša skutočný príbeh temperamentného Ostraváka
Zdroj: Filmtopia

Dvadsaťpäť rokov prežil Tomáš Hisem pod zemou ako baník na Ostravsku. Trh práce sa ale prudko mení, bane zatvárajú, baníci sa rekvalifikujú. Tomáš si napriek neveriacim pohľadom svojich kamarátov volí špecializáciu, ktorá má k jeho pôvodnej profesii naozaj veľmi ďaleko. Rozhodne sa vymeniť šachtu za digitálny priestor a stať sa programátorom.

Do kín prichádza dokument Nová šichta, ktorý prináša skutočný príbeh temperamentného Ostraváka, futbalového fanúšika Baníka, ktorému po zavretí bane nezostáva nič iné, len zobrať život do svojich rúk a zorientovať sa na trhu práce. Ľahko humorný časozberný portrét prepusteného baníka Tomáša Hisema je debutom režiséra Jindřicha Andrša. 

Zdroj: Filmtopia

Film už má na konte viacero ocenení. Na začiatku roku získal Cenu českej filmovej kritiky 2021 v kategórii Objav roka, ktorá pribudla k dvom cenám z festivalu v Lipsku. A na medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Jihlave získal až tri ceny, okrem hlavnej si odniesol aj ocenenia Česká radosť, Cenu divákov a Cenu Silver Eye.

„Film na príklade jedného človeka presne pomenováva všeobecne platnú tému vzťahu centra periférie, existenciálnej tiesne, premeny odcudzenej práce, neoliberálnej ekonomiky, adaptability človeka vo svete bez silnej záchrannej siete. Zajtra môže byť na mieste baníka dolu Paskov ktokoľvek z nás,“ zhodla sa vo svojom verdikte medzinárodná porota festivalu v Jihlave. 

Distribúciu snímky podporili Audiovizuálny fond, najväčší portál práce na Slovensku Profesia a České centrum Bratislava. Dokument o nádeji, dôstojnosti a húževnatosti prináša do slovenských kín spoločnosť Filmtopia od 29. júla 2021.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.