Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
14.08.2021, 18:00

Moderátorka Na hrane: Ja nepredávam zmrzlinu. Neočakávam, že ma bude mať každý rád

V rozhovore s moderátorkou Janou Krescanko Dibákovou sa dozviete aj to:

  • ktorí politici sú ťažkými súpermi,
  • akú dvojicu politikov by chcela dostať do duelu,
  • akým respondentom je Igor Matovič alebo Robert Fico,
  • a tiež to, či má aj vyslovene nepríjemnú skúsenosť z nejakej diskusie.
Moderátorka Na hrane: Ja nepredávam zmrzlinu. Neočakávam, že ma bude mať každý rád
Zdroj: Na hrane / moderátorka Jana Krescanko Dibáková

Televízia Joj vrátila po letnej prestávke ako prvá do vysielania politickú diskusiu Na hrane, a to jej online formát Analýzy Na hrane. Aj v novej sezóne bude moderátorkou televízneho aj webového formátu Jana Krescanko Dibáková, ktorá je tvárou relácie od jesene minulého roka.

Ako sa pripravujete na diskusiu?

Je to vždy veľký stres, ktorý vyplýva z môjho pocitu zodpovednosti, že príprava je základ dobrej diskusie. Lebo len keď ste dobre pripravený, viete pohotovo zareagovať. Ja mávam pocit ako pred maturitou, keď vám ešte jeden deň alebo pár hodín chýba, aby ste mali pocit istoty. Nikdy neviete úplne všetko, lebo informácie stále pribúdajú a vedieť všetko je skrátka nemožné. A pritom ste si vedomý, že proti sebe máte súpera, ktorý vie toho o konkrétnom probléme možno viac ako vy, jeho cieľom je ukázať sa v čo najlepšom svetle pred verejnosťou a dokazovať to aj cez súboj s moderátorom. Preto je veľakrát ťažším súperom ako hostia, ktorí nie sú politikmi.

Je už pre vás príprava po roku vysielania väčšou rutinou?

Vôbec nie, príprava je priebežná, nekonečná a neustála. Stále čítam, študujem, sledujem politickú situáciu a pozerám aj konkurenčné relácie. Našťastie sú mnohé kauzy a témy také, že sa cyklicky opakujú, a ja v danej situácii vlastne pridávam informácie k tým, ktoré už mám. Samozrejme, musím byť zorientovaná v téme, hoci sa nedá vedieť úplne všetko o každom probléme.

Čo si všímate na konkurenčných reláciách?

Predovšetkým či zazneli nové informácie, ktoré tému posúvajú vpred. Snažím sa na ne pozerať ako nezainteresovaný divák a nie ako moderátorka a pochopiť, čo si z vysielania ľudia mohli odniesť a ako mohli diskusiu vnímať. Diskusiu doma v obývačke totiž vníma človek úplne inak, ako keď sedí v štúdiu. Vtedy pracuje adrenalín, musíte premýšľať nad slovami politika, pohotovo reagovať a nezabudnúť sa opýtať na podstatné záležitosti. Doma stačí počúvať a pozerať sa. Priznám sa, že sa niekedy hádam s obrazovkou. (úsmev)

Relácia sa vysiela naživo a musíte pohotovo reagovať na vyjadrenia hostí. Z čoho máte najväčšie obavy?

Že ma prekvapia niečím, s čím som absolútne nepočítala a nebudem vedieť zareagovať. Veľkou výhodou je, že politikov a ich činnosť spravidla poznám a že som dlhé roky robila reportérku v teréne, kde som s nimi prišla do kontaktu. Mnohí politici sú v politike kratšie ako ja v novinárčine, čo mi dáva určitý pocit istoty, že o nich viem pomerne veľa a že viem, ako asi zareagujú.

Keď som začínala ako reportérka, mala som veľmi veľký rešpekt pred ľuďmi vo verejných funkciách, stres z toho, že sa niečo opýtam zle alebo hlúpo. Z tohto pohľadu je to teraz jednoduchšie. Aj teraz sú však politici, ktorí sú rétoricky veľmi zruční a vedia, ako pracovať s médiami a novinármi, pokúšajú sa o manipulatívne rétorické cvičenia alebo atakujú novinára osobnými útokmi. To sú veľmi ťažkí súperi.

Ktorí politici patria do tejto skupiny?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.