Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
01.07.2016, 13:11

Film Učiteľka bude súťažiť na MFF Karlove Vary

Celkovo festival tento rok uvedie deväť slovenských a koprodukčných filmov v štyroch programových sekciách.

Film Učiteľka bude súťažiť na MFF Karlove Vary
Zdroj: PubRes

V piatok 1. júla sa začína 51. ročník Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary. Celkovo festival tento rok uvedie v oficiálnom programe deväť slovenských a koprodukčných filmov v štyroch programových sekciách. V hlavnej súťaži budú zastupovať slovenskú kinematografiu dva filmy. 

Prvým je majoritne slovenský film českého režiséra Jana Hřebejka Učiteľka (2016). Rozpráva príbeh učiteľky základnej školy, bezdetnej vdovy po armádnom dôstojníkovi, ktorá prostredníctvom svojich žiakov manipuluje celým okolím. V príbehu o skorumpovanosti a malosti ľudského charakteru sa v hlavnej úlohe predstaví Zuzana Mauréry. Film bude na festivale uvedený v svetovej premiére.

Hřebejkov film Učiteľka je majoritným slovenským zástupcom v hlavnej súťaži festivalu po piatich rokoch. Naposledy nás reprezentoval film Martina Šulíka Cigán (2011), ktorý získal Zvláštnu cenu poroty, Zvláštne uznanie pre Jána Mižigára za stvárnenie hlavnej postavy a dve neštatutárne ceny.

Druhým filmom v hlavnej súťaži je koprodukčný česko-slovensko-francúzsky film Vlk z Královských Vinohrad (2016). Posledný film nedávno zosnulého režiséra Jana Němca rozpráva príbeh  jednotlivca, ktorý prekračuje hranice slušného správania. Snímka bude uvedená tiež v svetovej premiére.

V nesúťažnej sekcii Sedem blízkych stretnutí sa medzi siedmimi snímkami predstaví Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra. Toto dielo vybrali Jan Hřebejk, David Ondříček, Helena Třeštíková, Viktor Tauš, Jitka Rudolfová a Olmo Omerzu. Zaujalo ich aj vďaka autentickým hrdinom a ich jedinečnému prežívaniu skutočnosti.

Zdroj: ©Slovenský filmový ústav – fotoarchív

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.