Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
05.09.2016, 17:01

„KALI špeciál“ sa k ľuďom nedostal. Podľa Maďariča nesplnil kritériá

Dnes sa koná posledný protest pred komplexom Bonaparte. Opozícii sa leták doteraz nepodarilo distribuovať.

„KALI špeciál“ sa k ľuďom nedostal. Podľa Maďariča nesplnil kritériá
Zdroj: MAFRA/Pavol Funtál

Slovenská pošta odmietla distribuovať do schránok tlačovinu "Kali špeciál" ako periodickú tlač aj ako leták. Noviny venované kauze Bašternák chceli cez poštu do schránok rozniesť opozičné strany OĽaNO-NOVA a SAS. Ak by ju pošta rozniesla, podľa hovorkyne by sa dopustila porušenia Autorského zákona a zároveň aj Trestného zákona.

„Je to leták“

Pošta sa odvoláva na stanovisko Ministerstva kultúry, podľa ktorého tlačovina nespĺňa zákonom stanovené požiadavky pre periodickú tlač.

„V danom prípade ju považujeme za leták. Podľa našich právnikov môže obsah letáku "Kali špeciál" zasahovať do práva na ochranu osobnosti konkrétnej fyzickej osoby/osôb, čo môže založiť zodpovednostný vzťah Slovenskej pošty ako šíriteľa letáku (reklamy) v zmysle príslušných ustanovení zákona o reklame, ak by sa neskôr preukázalo, že obsah letáku skutočne zasiahol do práva na ochranu osobnosti konkrétnej fyzickej osoby,“ povedala hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková. Inštitúcia preto nechce vstupovať do rizika prípadného súdneho sporu o ochranu osobnosti.

Autor súhlas nedal

Slovenskej pošte v stredu  doručili i písomné oznámenie výhradného nositeľa autorských práv k fotografii tváre Roberta Kaliňáka nachádzajúcej sa na tlačovine. „Nositeľ autorských práv nás upozornil, že disponuje výhradným právom na použitie tejto fotografie a na jej použitie na predmetnej tlačovine nebol daný jeho súhlas," informovala Dorčáková.

Opozičné strany OĽaNO-NOVA a SaS už avizovali, že ak pošta odmietne rozdistribuovať tlačovinu, urobia tak sami alternatívnymi formami. Postup pošty, keď sa obrátila na ministerstvo so žiadosťou týkajúcou sa náležitostí registrácie periodika, považujú za zavádzanie verejnosti, diskrimináciu a cenzúru.

„Je to cenzúra“

"Kali špeciál" podľa ministerstva kultúry neobsahuje všetky zákonom požadované údaje. Hovorca ministerstva Jozef Bednár vysvetlil, že v nich nie je zreteľne a nezameniteľne uvedený vydavateľ, dátum a ročník vydania a medzinárodné štandardné číslo seriálu (ISSN), ktoré zrejme nebolo pridelené.

Pošta môže odmietnuť distribúciu periodika iba z dôvodov uvedených v zákone, zdôraznil nedávno Viskupič. Medzi tie však podľa neho nedostatočná registrácia periodika nepatrí. „Pošta evidentne porušuje zákon, budeme preto zvažovať právne kroky,“ uviedol poslanec.

Počínanie štátnej inštitúcie mieni riešiť aj v politickej rovine – v parlamentnom výbore pre kultúru, média aj v pléne parlamentu. Viskupič označil tieto výhrady za formálne pochybenia, ktoré vznikli v dôsledku toho, že museli kvôli pošte pôvodne leták preklasifikovať na periodikum.

Ozval sa i Maďarič

„Mnohí určite veria tomu, že ministerstvo cenzuruje,“ napísal minister kultúry na svojom blogu. „Títo samozvaní vyšetrovatelia a sudcovia vychádzajú zrejme z toho, že nezáleží na pravde, ale na tom, ako hlasno kričia.“ Podľa Maďariča ministerstvo kultúry strane OĽaNO, teda vydavateľovi špeciálu, pri zaevidovaní periodika okamžite vyhovelo.

Slovenská pošta sa obrátila na ministerstvo kultúry so žiadosťou o poskytnutie stanoviska, či eviduje periodikum "KALI špeciál" a či spĺňa zákonom požadované náležitosti. Ministerstvo podľa Maďaričových slov do štyroch pracovných dní odpovedalo, že periodická tlač s týmto názvom je registrovaná a že nespĺňa niekoľko zákonom požadovaných náležitostí. Neobsahuje zreteľne uvedený údaj o vydavateľovi, ani dátum vydania a ročník vydávania tlače a ani medzinárodné štandardné číslo ISSN.

OĽaNO si podľa Maďariča pri evidovaní špeciálu nesplnilo svoju zákonnú povinnosť. „Nič viac, nič menej. Žiadna cenzúra,“ dodal minister.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.