Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
03.09.2021, 19:05

Moderátor O 5 minút 12: Politika by mala byť nudná. Nemá byť o popularite politikov, ale o odbornosti

V rozhovore s moderátorom Marekom Makarom sa dozviete aj to:

  • ako sa pripravuje na politické diskusie,
  • prečo by mala byť politika nudná,
  • ktorí politici chodia do diskusií dobre pripravení a sú ťažkými súpermi,
  • ktorých politikov by chcel mať spolu v štúdiu,
  • či bude politikom tolerovať nerešpektovanie pravidiel, ako sa sa to stalo pred rokom pri Marianovi Kotlebovi.
Moderátor O 5 minút 12: Politika by mala byť nudná. Nemá byť o popularite politikov, ale o odbornosti
Zdroj: RTVS / moderátor Marek Makara

Relácia O 5 minút 12 sa po letnej prestávke vracia na obrazovky. O tom, ako sa pripravuje na reláciu a ako vníma dnešnú politiku, hovorí Marek Makara, ktorý je tvárou politickej diskusie už dva roky.

1. septembra 2021 uplynuli dva roky, odkedy divákov na Jednotke RTVS sprevádzate ako moderátor politickej diskusie O 5 minút 12. Pri vašej premiére ste mali ako hostí postupne troch vtedajších najvyšších ústavných činiteľov – prezidentku Zuzanu Čaputovú, vtedajšieho predsedu parlamentu Andreja Danka a premiéra Petra Pellegriniho. Ako si na to spomínate?

Moja prvá relácia nebola klasickou diskusiou v štúdiu. Témou bolo výročie Ústavy Slovenskej republiky a boli to samostatné rozhovory, ktoré boli spojené do jednej relácie. Za prezidentkou som bol v Prezidentskom paláci, za vtedajším premiérom Pellegrinim na Úrade vlády a s vtedajším predsedom parlamentu Dankom prebiehal rozhovor na Bratislavskom hrade. Tešil som sa na to, hoci som mal veľký rešpekt. Skôr som však bojoval s tým, že som mal virózu a bál som sa, či sa budem fyzicky cítiť dosť dobre na to, aby som rozhovory zvládol. Napokon to vyšlo dobre a myslím, že diváci si nevšimli, že som mal nejaký problém.

Spomínate si na hostí, ktorých ste mali o týždeň neskôr pri vašej premiére v štúdiu?

Pri mojom prvom krste ohňom boli hosťami Richard Sulík a Béla Bugár. Bolo to naozaj veľmi zaujímavé, lebo vtedy som šiel prvýkrát do tých ťažších, pertraktovaných tém.

Čo bolo pre vás najťažšie počas týchto dvoch rokov?
Moderovanie vlajkovej relácie RTVS bola pre mňa úplne nová situácia. Dovtedy som bol redaktorom a nebolo jednoduché zvyknúť si na to, že som v popredí a idem s kožou na trh. Bol som vychovaný rozhlasom, ktorý je intímnejší a tým, že je zameraný len na hlas, vám odpustí viac vecí. Bola to pre mňa obrovská výzva.

Keby sa dal vrátiť čas, prikývli by ste opäť na túto výzvu?

Určite áno. Myslím si, že človek, ktorý za sebou má nejakú históriu v médiách, by po zhodnotení svojich možností takúto ponuku zvažoval. V tom období boli parlamentné voľby a politika veľmi exponované. Záujem o ňu v podstate pretrváva až dodnes.

A na druhej strane, čo vám tieto dva roky dali?

Naučil som sa prijímať kritiku a ak je konštruktívna, posúva ma dopredu. V rozhlase som bol zvyknutý na to, že moja práca bola skôr pozitívne komentovaná a výsledok záležal len na mne. V televízii do nej vstupuje veľa faktorov, ktoré nedokážem ovplyvniť. Naučil som sa tak nepripúšťať si, ak niekedy niektoré veci nevyjdú. Keď viem, že som spravil maximum, tak je to pre mňa definitíva. Poviem si stop a už sa tým nezaoberám.

Aká kritika je pre vás relevantná?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.