Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
05.11.2016, 15:44

Clintonová mobilizuje celebrity, Trumpa už nepodporuje takmer žiadna tlač

Clintonová chce získať voličov pomocou koncertov zadarmo, Trump podľa svojich slov celebrity nepotrebuje, lebo má idey.

Clintonová mobilizuje celebrity, Trumpa už nepodporuje takmer žiadna tlač
Zdroj: Reuters

Zrejme nikdy v novodobej histórii neboli americká printové médiá tak jednotné v podpore jediného prezidentského kandidáta ako tento rok v prípade Hillary Clintonovej. Jej rival Donald Trump získal na svoju stranu iba jediné významnejšie noviny a niekoľko lokálnych denníkov. Značná časť konzervatívnych médií tradične podporujúcich republikánov, čitateľom buď odporučila voliť Clintonovú, alebo sa zdržala vyjadrenia podpory.

Trump, ktorý sa v posledných týždňoch opakovane sťažuje na údajnú manipuláciu verejnej mienky zo strany amerických médií, sa doteraz od významnejších novín dočkal podpory iba od nevadského Las Vegas Review-Journal, ktorý vydáva hazardný magnát a Trumpov dlhodobý stúpenec Sheldon Adelson. Magazín Politico zmapoval, že okrem toho podporilo Trumpa len ďalších päť denníkov lokálneho významu.

​Ďalšie väčšie periodiká, ktoré tradične pred voľbami vyjadrujú sympatie republikánskym kandidátom, sa priklonili ku Clintonovej.  Denník USA Today, známy svojou prísnou neutralitou, sa vôbec prvýkrát pred voľbami vyslovil s jednoznačným názorom a nabádal čitateľov, aby nevolili Trumpa. Konzervatívny denník The Wall Street Journal sa naopak úplne zdržal jasnej deklarácie podpory.​

Hillary Clintonová v posledných desiatkach hodín jednej z najvypätejších prezidentských kampaní americkej histórie láka voliča v nerozhodnutých štátoch na vystúpenie celebrít. Donald Trump, ktorého kampaň má výrazne nižší rozpočet a chýba mu podpora šoubiznisu, sa tomu na svojich mítingoch vysmieva. "Nepotrebujeme celebrity. Namiesto nich máme idey," vyhlásil na akcii v Pensylvánii, kde označil kampaň svojej súperky za "mašinériu" a "divadlo". "Ja som tu sám za seba. Iba ja. Žiadna gitara, piano, nič," dodal.

Demokratická politička sa rozhodla vybojovať dva štáty - Ohio a Floridu, pomocou koncertov zadarmo. Ak nevyhrá totiž Trump v týchto dvoch štátoch, nemá prakticky žiadnu šancu na zvolenie za prezidenta. "Prosím, vezmite túto energiu so sebou. Pomôžte nám vyhrať v Ohiu," predniesla v piatok Clintonová k davu niekoľkých tisícok nadšených divákov počas predvolebného koncertu slávneho manželského dua Beyoncé a Jay-Z v Clevelande.

Na Floride, kde sú preferencie prakticky vyrovnané, pre zmenu vystúpi vedľa Kate Perryovej, ktorej bezplatný koncert má pritiahnuť ďalšie tisícky ľudí a pomôcť presvedčiť predovšetkým tunajšiu hispánsku populáciu, aby išla voliť.

​Niektorí experti sa domnievajú, že prínos celebrít je pre Clintonovú skôr sporný, lebo ju Trump môže lepšie označovať za kandidátku establishmentu.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.