Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
16.11.2016, 13:13

BBC World Service bude vysielať v ďalších 11 jazykoch

Ide o najväčšiu expanziu od 40. rokov minulého storočia.

BBC World Service bude vysielať v ďalších 11 jazykoch

Rozhlasová stanica BBC World Service začne vysielať v ďalších 11 jazykoch, afrických a ázijských. Pre stanicu je to najväčšia expanzia od 40. rokov minulého storočia. BBC chce rozšírením vysielania o ďalšie jazyky osloviť milióny ľudí, vrátane obyvateľov miest ako je Severná Kórea, kde je ťažké získať nestranné správy.

BBC World Service začala vysielať v roku 1932 ako rozhlasová stanica pre anglicky hovoriacich obyvateľov britského impéria. Časom sa premenila vo vysoko rešpektovaného poskytovateľa spravodajstva pre globálnych poslucháčov. V súčasnosti vysiela v 29 jazykoch a podľa odhadu každý týždeň osloví na 246 miliónov ľudí po celom svete.

Stanica môže rozšíriť vysielanie vďaka finančnej injekcii od štátu v objeme 289 miliónov libier (333,6 mil. eur), ktorú vláda oznámila vlani. BBC ju má dostávať do roku 2020.

"Pre BBC je to historický deň, pretože oznamujeme najväčšiu expanziu World Service od 40. rokov minulého storočia," povedal šéf BBC Tony Hall. Spravodajstvo by malo začať v budúcom roku.

Stanica bude novo vysielať v afrických jazykoch, ktorými sa hovorí v Etiópii, Eritrei, Nigérii a ďalších západoafrických krajinách. Z ázijských jazykov rozširuje vysielanie o niektoré lokálne jazyky v Indii, pandžábčinu, ktorou sa hovorí v časti Pakistanu a Indie, a kórejčinu, ktorou sa hovorí ako v Južnej Kórei, tak v KĽDR, uviedla agentúra Reuters.

BBC World Service vysiela cez internet, satelit, na krátkych vlnách, a vo vybraných krajinách tiež cez veľmi krátke vlny. Stanica bola do apríla 2014 financovaná z peňazí ministerstva zahraničia, teraz je financovaná z koncesionárskych poplatkov, obmedzenej reklamy a zisku komerčnej dcérskej spoločnosti BBC Worldwide.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.