07.12.2016, 09:55

Rada udelila rekordnú pokutu tohto roka. TV Joj dostala 80-tisíc eur

Televízia porušila vo vysielaní zákon niekoľko dní po sebe.

Rada udelila rekordnú pokutu tohto roka. TV Joj dostala 80-tisíc eur
Zdroj: TV JOJ

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) udelila na svojom zasadnutí 6. 12. televízii Joj (vysielateľ MAC TV) rekordnú pokutu v tomto roku. V sankcii vo výške 80 000 eur Rada televízii zrátala viacero porušení zákona vo vysielaní niekoľko dní po sebe.

V apríli tohto roka televízia Joj v piatich vydaniach spravodajskej relácie Šport neoznačila zreteľne sponzora Tipsport, čím porušila povinnosť zreteľne oddeľovať reklamy od iných programov tak, aby boli rozoznateľné a nezameniteľné s inými programami. Ďalším porušením zákona bolo prekročenie počtu povolených prerušení programu reklamou v relácii Noviny. Stalo sa tak 19-krát počas apríla, kedy televízia zaradila do relácie dvakrát reklamné bloky.

Televízia zároveň počas apríla päťkrát nedodržala vysielací čas vyhradený reklamným šotom v čase od  20:00 – 21:00. a 18-krát porušila podmienky umiestňovania produktov do reklamy v relácii Šport.

Najvyššie pokuty tohto roka

Takúto vysokú pokutu tento rok Rada ešte neudelila. Najvyššími tohtoročnými sankciami boli pokuty udelené vysieľateľovi Markíza - Slovakia, a to  60-tisícová pokuta za Akčnú výhru na stanici Dajto. Ďalšiu pokutu v polovici septembra vo výške 30-tisíc eur udelila Rada televízii Markíza za zavádzajúcu reportáž o lekárovi.

​Najvyššími pokutami pre vysielateľa MAC TV boli tento rok 30-tisíc za porušenie ľudskej dôstojnosti v relácii Naj, Naj, Naj, kde nelichotivo zobrazila zosnulú Martinku z Turca. Ďalšia vysoká pokuta neminula televíziu Joj ani na konci septembra. Sankciu vo výške 30-tisíc eur dostala za porušovanie zákona vo viacerých programoch vo februári tohto roka. Vysokou pokutou 15-tisíc eur sankcionovala Rada televíziu Joj za zásah do ľudskej dôstojnosti účinkujúcich detí v programe V siedmom nebi.

​​Okrem pokuty vo výške 80-tisíc eur sankcionovala Rada vysielateľa MAC TV ďalšou pokutou vo výške 7 000 eur. Televízia Joj totiž v auguste porušila počet povolených prerušení programu reklamou vo filme Deň, keď sa zastavila Zem. Film prerušila zaradením piatich reklamných blokov, pričom zákon povoľuje len jeden reklamný blok na 30-minútový úsek programu. Stanica Joj Plus zase odvysielala film Jozef: Kráľ snov s českým dabingom, pričom s českým dabingom sa môžu v slovenských televíziách vysielať len filmy, ktoré mali na Slovensku premiéru do roku 2007.

Pokuta 8 000 eur neminula ani stanicu Ring TV (vysielateľ Interactiv.me) za odvysielanie reklamy, audiotextových služieb a telenákupu na erotické služby a tovar v programe Sexi show. Ring TV program odvysielala v auguste v skorých ranných hodinách, od pol šiestej do siedmej. Ako program nevhodný pre maloletých divákov však mohol trvať do šiestej hodiny ráno.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.