Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
12.12.2016, 18:43

Rada RTVS nerokovala o rozpočte RTVS. Dôvodom je prehra 2,4 milióna eur v spore s bývalou Mikovou firmou

Mika chce RTVS chrániť, ale do rozpočtu na budúci rok zapracovať aj tento právny spor.

Rada RTVS na svojom pondelkovom zasadnutí mala prerokovať aj návrh rozpočtu RTVS na rok 2017. Manažment RTVS ho Rade predložil, tá ho však neprerokovala. Dôvodom bolo doručené súdne rozhodnutie dlhodobého právneho sporu medzi spoločnosťou PSMA a RTVS. V ňom je RTVS povinná uhradiť žalujúcej strane platbu a príslušné poplatky za ukončenie zmluvy o spolupráci pri predaji reklamného času.

„Návrh rozpočtu RTVS na rok 2017 bol predložený v zmysle vopred definovanej koncepcie programu a rozvoja RTVS a vopred prerokovanými východiskami rozpočtu. Na predchádzajúcom zasadnutí boli v príjmovej a výdavkovej časti rozpočtu prerokované ako finálne. Návrh rozpočtu bol predložený v termíne, ktorý manažmentu ukladajú zákonné povinnosti, medzičasom v minulom týždni však došlo k situácii, že RTVS bol doručený rozsudok jedného z právnych sporov, ktoré dlhodobo sledujeme ako právne riziká. Po úvahe navrhujeme to, aby toto právne riziko, napriek tomu, že urobíme všetky nevyhnutné opatrenia na ochranu RTVS, bolo zapracované do rozpočtu budúceho roku. Robíme tak preto, aby sa nemuselo v budúcom roku rokovať o zmene prijatého rozpočtu,“ objasnil na zasadnutí situáciu generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

„Jedná sa o spor medzi RTVS a spoločnosťou PSMA o zaplatenie 868.000 eur s príslušenstvom, ešte z obdobia Slovenského rozhlasu, ktorého je RTVS nástupníckou organizáciou. Spornou je zaplatenie odstupného za ukončenie zmluvy v uvedenej výške. Prelomovým bolo rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva z júna 2015, keď súd vyhlásil rozsudok, kde konštatoval, že Slovenská republika porušila práva PSMA. Podľa názoru súdov bola zmluva medzi PSMA a Slovenským rozhlasom ukončená spôsobom, ktorý zakladá právo na odstupné pre obchodného zástupcu. Predbežné vyčíslenie je 2,4 milióna eur, istina tvorí 868.000 eur, príslušenstvo tvorí 14% úrok z omeškania per anno, trovy právneho zastúpenia a súdne poplatky,“ vysvetlil vedúci právneho odboru RTVS Pavol Čverha.

PSMA patrila v minulosti aj Mikovi

Na situácii je pikantné, že medzi spoločníkmi mediálnej agentúry PSMA v rokoch 1995 - 1998 figuruje aj meno Václava Miku. Spoločnosť dokonca v spomínaných rokoch aj sám riadil. Medzi spoločníkmi sa v tých rokoch  uvádzali aj ďalšie mená: David Hanzalík, Roman Spišiak a Igor Cako. Od roku 2014  je podľa obchodného registra majiteľom spoločnosti Igor Urban, konateľom je Igor Cako.

PSMA (Prvá slovenská mediálna agentúra) predávala od roku 1995 reklamný priestor v bývalom Slovenskom rozhlase. V roku 2005 jej bývalý generálny riaditeľ bývalého Slovenského rozhlasu Jaroslav Rezník vypovedal zmluvu, s výpovednou lehotou do konca septembra 2005.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.