Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
03.01.2017, 10:23

Pred 70 rokmi začal vychádzať Der Spiegel, kritické zrkadlo nemeckej demokracie

Der Spiegel sa preslávil investigatívnou činnosťou, ktorá spustila mnohé politické aféry.

Pred 70 rokmi začal vychádzať Der Spiegel, kritické zrkadlo nemeckej demokracie
Zdroj: Der Spiegel

Zásadnú úlohu v prerode vojnou zničeného Nemecka v modernej demokracii zohrali slobodné médiá. Bol medzi nimi aj kritický Der Spiegel. Podoba časopisu, ktorého prvé číslo vyšlo 4. januára 1947 v Hannoveri, bola inšpirovaná anglosaskými News Magazines. Časopis vznikol v britskej okupačnej zóne ako nástupca Diese Woche.

Metropola žurnalistiky

Jeho prvým šéfredaktorom sa stal Rudolf Augstein, ktorý v tejto funkcii vydržal desaťročia a bol tiež väčšinovým vlastníkom. Od začiatku bolo jeho cieľom čo možno najobjektívnejšie informovať čitateľa a upozorňovať na nešváry nemeckej spoločnosti.

Týždenník prežil prvé roky aj napriek tomu, že si nebral servítku pred ústa ani voči spojeneckej správe krajiny. Po vzniku samostatnej spolkovej republiky v roku 1949 sa presídlil do Hamburgu, ktorý vzápätí povýšil na metropolu nemeckej žurnalistiky.

Der Watchdog

Aj tí, ktorí nemajú radi jeho ostro konfrontačný štýl a pohŕdajú značne expresívnym jazykom Spieglu, uznávajú, že týždenník zohral v povojnových dekádach nezastupiteľnú úlohu hlavného "strážneho psa" rodiacej sa nemeckej demokracie.

Der Spiegel sa preslávil investigatívnou činnosťou, ktorá spustila rad politických afér a bojom za slobodu tlače. Teraz patrí k najväčším európskym spravodajským týždenníkom. Jeho týždenný náklad dosahuje zhruba milión výtlačkov.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.