Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
06.01.2017, 00:00

Skutočné domáce panie Islamského štátu. Paródia BBC rozdeľuje internet

Kontroverzné reakcie spustila upútavka novej šou britskej BBC s názvom „Real Housewives of ISIS.“ Paroduje život žien pod nadvládou Islamského štátu.

Skutočné domáce panie Islamského štátu. Paródia BBC rozdeľuje internet
Zdroj: BBC TWO

Britská BBC sa dostala pod paľbu po tom, ako začala s promovaním svojej novej šou „Skutočné domáce panie Islamského štátu.“ Paroduje v nej život žien pod nadvládou ISIS.

„Je to len tri dni do sťatia a ja netuším, čo si oblečiem,“ hovorí jedna z postáv, zatiaľ čo druhá ráta manželov, ktorých zabil výbuch. Krátke scény gradujú ďalej.

Tá posledná zobrazuje jednu zo žien pripútanú o sporák. „Ali mi kúpil novú reťaz, je osem metrov dlhá, takže sa takmer dostanem von,“ usmieva sa v tvrdej satire postava v hidžábe.

Krátka upútavka nového seriálu na Facebooku BBC TWO má v tejto chvíli (štvrtok, 18:30) viac ako 17 miliónov pozretí. A ako narastajú čísla, tak pribúdajú i komentáre.

Bipolárny svet

Komentáre, ktoré sprevádzajú príspevok, sú silne polarizované. Zatiaľ čo prvá polovica publika obhajuje príspevok ako súčasť slobody prejavu, druhá je otvorene zhrozená.

„Neviem, čo ma vzrušuje viac: šou sama alebo reakcie všetkých tých fialovovlasých zavalitých ľavicových idiotov a bojovníkov za sociálnu spravodlivosť, ktorí plačú nad faktom, že sloboda prejavu na Západe stále existuje,“ píše Alex Guichard, príspevok ktorého je v tábore, ktorý s obsahom šou súhlasí, najoceňovanejší.

„Zlý vkus. Vôbec to nie je vtipné. V rámci všetkého, čo sa deje vo svete, som si istý, že tí, ktorých sa ISIS nejak dotkol či boli príbuznými obetí teroristických útokov, sa nebudú smiať,“ začína najsilnejší hlas diskutujúceho, ktorému sa zdá šou ďaleko za čiarou akceptovania.

Je to protest

„V roku 2017 cítime naliehavú potrebu o týchto otázkach hovoriť. Je to zmes komédie a protestu,“ vysvetľuje svoj zámer v rozhovore pre iNews Joylon Rubistein, jeden z tvorcov šou.

Podľa neho i jeho kolegu Heydona Prowsea šlo najmä o snahu vyvolať diskusiu. „Chceli sme, aby ľudia vyšli zo svojej bubliny a šli s tým aktuálne niečo urobiť,“ hovorí Rubistein.

Či je práve toto vhodný nástroj, ostáva otázne.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.