Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
07.01.2017, 19:30

"Reakcia ľudí ma šokovala," priznáva černošský model z letáku Lidla

Počas kariéry sa 24-ročný Senegalčan ešte nestretol s rasistickými názormi.

"Reakcia ľudí ma šokovala," priznáva černošský model z letáku Lidla
Zdroj: Lidl ČR

Kauza modela tmavej pleti v letáku medzinárodného obchodného reťazca Lidl vyvolala v Českej republike niekoľko rasistických komentárov na facebooku.

Všimli su ju médiá v mnohých európskych krajinách - na Slovensku, v Maďarsku či Nemecku. Odozva na kampaň sa doniesla aj ku spomínanému modelovi, ktorý žije v Hamburgu.

"Takáto reakcia v roku 2017, to ma šokovalo," vyhlásil v rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung 24-ročný Alpha Dia, ktorý pochádza zo Senegalu. Povedal, že mu naháňa strach pomyslenie, že podobné obavy z možného vyhladenie bielej rasy, ktoré má mnoho Čechov, budú mať aj niektorí Nemci a ďalšie národy.

​Dia vyhlásil, že niečo podobné sa mu počas jeho pracovnej kariéry, kde sa stretáva aj s českými kolegami, ešte nestalo. V bežnom živote sa s predsudkami kvôli svojmu pôvodu predsa len potýka. "V posledných rokoch vo vlaku človek čoraz častejšie čelí nepríjemným pohľadom, alebo musí počúvať prihlúple komentáre," povedal.

Leták Lidlu
Zdroj: Lidl

​Aj tak ale Dia uznáva, že modeli tmavej pleti sa z času na čas s problémami stretávajú. Niektoré firmy sa očividne chcú vyhnúť kontroverzným komentárom verejnosti, preto si radšej pre reklamu vyberajú len belochov. "Čím je človek tmavší, tým ťažšie to pre neho je," dodal s tým, že on osobne je úspešnejší v Paríži či Miláne ako v Nemecku.

​Prípad modela v letáku Lidla si medzitým voľne žije na internete, kde si mnoho ľudí robí z rasistických názorov srandu. Odev prezentovaný černochom sa tak okrem iného objavuje aj v parodickej verzii známej scény s rozbesneným nacistickým vodcom Adolfom Hitlerom vo filme Pád Tretej ríše.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.