01.02.2017, 10:11

Tenisové finále Federer - Nadal malo rekordnú sledovanosť

Víkendové tenisové finále prvého grandslamového turnaja sezóny Australian Open v tenise mužov aj žien atakovalo rekordy sledovanosti vo viacerých krajinách.

Tenisové finále Federer - Nadal malo rekordnú sledovanosť
Zdroj: Reuters

Víkendové tenisové finále prvého grandslamového turnaja sezóny Australian Open v tenise mužov aj žien atakovalo rekordy sledovanosti nielen v Španielsku. Zápasy, do ktorých sa prebojovali tenisové legendy v pokročilom veku, pritiahli k obrazovkám výrazne nadpriemerne početné publikum. 

V USA sledovalo finálový zápas žien v ktorom proti sebe nastúpili americké sestry Williamsové 926 000 divákov (o 17% viac, ako finále Sereny Williamsovej a Nemky Kerberovej pred rokom), nedeľný zápas Federer - Nadal približne milión. V absolútnych číslach ide o hodnoty, ktoré dosiahol na Slovensku napríklad vlaňajší futbalový prenos zápasu Slovensko - Anglicko na EURO 2016. Oba prenosy sa ale v USA začínali o tretej nad ránom (na východnom pobreží), či o polnoci lokálneho času (na západe Ameriky). Podľa majiteľa práv, televízneho giganta ESPN to boli "pravdepodobnejšie najsledovanejšie prenosy histórie v tom časovom slote." Pre porovnanie, nárast sledovanosti oproti vlaňajšiemu finále medzi Novakom Djokovičom a Andym Murraym bol pre amerického vysielateľa 80-percentný.

V Španielsku sledovalo na stanici Eurosport zápas Rafaela Nadala 1,3 milióna divákov, bol to najsledovanejší tenis z Austrálie v histórii krajiny. Národní vysielatelia v Švajčiarsku a Francúzsku sa takisto prehupli cez milión divákov. V Británii na Eurosporte okolo 800 000, čo stačilo na druhú priečku. Podľa Eurosportu, ktorý je k dispozícii aj v balíčkoch slovenských operátorov si jeho vysielanie nenechalo ujsť okolo 11 miliónov divákov.

Rekordná sledovanosť bola reportovaná z Austrálie, mužov si nenechalo ujsť viac, ako 4,4 milióna divákov, dvojnásobok oproti roku 2016. Sestry Williamsové pozeralo 1,7 milióna Austrálčanov. Údaje priniesol tenisový portál tennis.com. 

Na Slovensku sú čísla sledovanosti tenisu väčšinou nedostupné, Eurosport ani Digi sport (majiteľ vysielacích práv napríklad na vlaňajší turnaj majsteriek WTA, ktorý vyhrala Slovenka Dominika Cibulková) čísla sledovanosti na našom území verejne nekomunikujú. Verejnoprávna RTVS vlastní vysielacie práva na tímové súťaže, zápasy Davisovho pohára a FedCupu. Slovenskí muži nastúpia od piatku do nedele v Bratislave proti Maďarsku, ženy o dva týždne v Taliansku proti domácim hráčkam. Prenosy odvysiela Dvojka.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.