22.03.2017, 19:54

Rada riešila sťažnosti divákov. JOJ dostala pokutu za kriminálku Za sklom

Dôvodom sankcie je porušenie ochrany maloletých kvôli vulgarizmom a erotike.

Rada riešila sťažnosti divákov. JOJ dostala pokutu za kriminálku Za sklom
Zdroj: TV JOJ

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) na dnešnom zasadnutí uložila pokutu vo výške 5000 eur televízii JOJ. Dôvodom sankcie bolo porušenie ochrany maloletých.

K porušeniu zákona došlo 28. septembra minulého roka o cca 20:39 hod v kriminálke Za sklom. Kriminálny seriál o dvoch policajtoch, ktorí sa ocitli pri hľadaní spravodlivosti na opačných stranách zákona, vysielala televízia JOJ na jeseň minulého roka. V hlavných úlohách sa objavili Tomáš Maštalír, Ján Koleník, Jiří Bartoška, Kamila Magálová, Juraj Loj a Milan Ondrík.

"Vysielaný program, ktorý mal byť vzhľadom na obsah vulgárneho a obscénneho vyjadrovania a zobrazenie erotických pomôcok označený ako nevhodný pre maloletých divákov do 18 rokov, vysielateľ postupne označil ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 a 15 rokov, a tiež ho odvysielal bez označenia," vysvetlila uloženie pokuty hovorkyňa RVR Lucia Jelčová.

RVR na dnešnom zasadnutí takisto upozornila na porušenie zákona vysielateľov troch rozhlasových staníc – Rádio Kiss, Šláger Rádio a Radio WOW. V tomto prípade sa sankcia týka nedodržania zákonnej lehoty na dodanie štatistiky s vyhodnotením podielu slovenských hudobných diel.

Za neopodstatnené uznala Rada 13 sťažností, respektíve ich častí.

Televíznych vysielateľov už Rada tento rok pokutovala sumami v súhrnnej výške 66 801 eur. Vysielateľ Markíza - Slovakia (Markíza, Doma a Dajto) dostal pokuty vo výške 38 319 eur, MAC TV (JOJ, Plus a Wau) 24 819 eur a RTVS (Jednotka a Dvojka) 3 663 eur. Najviac sťažností divákov sa týkalo práve nesprávneho označenia vysielaného programu pre maloletých divákov alebo necitlivého zasiahnutia do ľudskej dôstojnosti.​

Rádiám, ktorých sa týka najmä dodržiavanie zákona na hranie pesničiek slovenskej produkcie, zatiaľ Rada v tomto roku neudelila finančné sankcie. Upozorňovala len na porušenie zákona pri nedodaní štatistiky (v zákonnej lehote) s vyhodnotením podielu slovenských hudobných diel.

Rekordy uplynulého roka

Rekordnou pokutou Rady za minulý rok bolo 80 000 eur pre JOJ, kedy televízia porušila vo vysielaní zákon niekoľko dní po sebe. Viac si môžete prečítať v tomto článku:

O sankciách pre niektoré z ďalších relácií, ktoré dostali od Rady pre vysielanie a retransmisiu v minulom roku rekordne vysoké pokuty, si môžete prečítať tu:​

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.