Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
27.03.2017, 11:30

O 5 minút 12 má dohru. Na Špeciálnej prokuratúre je podanie na Kotlebovho poslanca

Za výrok "...musíme chrániť budúcnosť bielych detí," podali na poslanca Uhríka trestné oznámenie.

O 5 minút 12 má dohru. Na Špeciálnej prokuratúre je podanie na Kotlebovho poslanca
Zdroj: RTVS.sk

Nedeľňajšia diskusná relácia RTVS O 5 minút 12 môže mať pre jedného z prítomných politikov následky. 

Trestné oznámenie pre podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestných činov Založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd alebo Prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd podal dnes na Úrad špeciálnej prokuratúry Ondrej Dostál, predseda OKS. Podpísaná je pod ním aj Lucia Štasselová, nezávislá poslankyňa miestneho zastupiteľstva v Ružinove a bratislavského zastupiteľstva za Ružinov, nezávislá poslankyňa NR SR Viera Dubačová a podpredseda OKS Juraj Petrovič.

Podanie súvisí s vyjadreniami Milana Uhríka, poslanca NRSR za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorý okrem iného uviedol: „Tie citáty nie sú oficiálnym programom strany, čiže áno, dištancujeme sa. Aj keď jeden sa mi tam páčil, že musíme chrániť budúcnosť bielych detí. Na tom nevidím nič zlé. Nech ma máte za rasistu všetci, ale ja si myslím, áno, mali by sme my chrániť aj budúcnosť aj bielych detí a nielen tých iných.“ 

"Milan Uhrík sa v televíznej relácii nedištancoval od známej neonacistickej vety o ochrane budúcnosti bielych detí. Naopak, prihlásil sa k nej. Žiadame preveriť, či sa tým nedopustil propagácie skupiny, hnutia alebo ideológie, ktorá hlasá rasovú, etnickú alebo národnostnú nenávisť, alebo ktorá smeruje, či v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd osôb," píše sa v trestnom oznámení. 

„We must secure the existence of our people and a future for white children.“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí) je známym symbolom rasistov a neonacistov. Autorom vety je americký rasista David Lane. Veta má 14 slov a číslovka 14 sa tiež používa ako neonacistický symbol, často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler (písmeno H je 8. písmenom v abecede).

Predseda strany Kotleba – ĽSNS Marian Kotleba nedávno na podujatí svojej strany rozdal trom rodinám šeky po 1488. Keďže vzniklo podozrenie, že strana sa tým prihlásila k známemu neonacistickému symbolu 1488, podľa medializovaných informácií začal prípad preverovať Úrad špeciálnej prokuratúry.

Reláciu na prvom programe verejnoprávnej televízie videlo podľa informácií Stratégií 282 000 divákov v cieľovej skupine divákov 12+. V podobnom vysielacom čase vysielanú diskusnú reláciu na TA3 sledovalo podľa tlačovej správy televízie až 473 000 divákov v tej istej cieľovej skupine.

Podnet na Špeciálnu prokuratúru nie je po odvysielaní diskusnej relácie jediným. 

"Dostali sme zatiaľ jeden podnet, elektronickou formou. Podľa sťažovateľa mal byť sporný výrok "Musíme chrániť budúcnosť bielych detí," ktorý v relácii povedal poslanec za ĽSNS," povedala Lucia Jelčová z Kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu.

Výrok, za ktorý bolo podané trestné oznámenie: 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.