05.04.2017, 21:27

Rada pokutovala televízie. Vulgarizmy v programe vyšli JOJ a RTVS draho

Vysokú pokutu za pikantnú šou dostala aj Ring TV.

Rada pokutovala televízie. Vulgarizmy v programe vyšli JOJ a RTVS draho
Zdroj: TV JOJ

Rada pre vysielanie a retransmisiu posudzovala na svojom dnešnom zasadnutí (5. 4. 2017) ďalšie sťažnosti divákov na možné porušenia zákona vo vysielaní televízií a rádií. Za oprávnené uznala Rada štyri prípady, ktorým udelila pokuty spolu vo výške 29 663 eur.

Drahý rozvod pre JOJ

Najvyššiu pokutu 14 000 eur udelila Rada televízii JOJ (vysielateľ MAC TV) za nesprávne označenie troch epizód seriálu Aféry. Seriál zobrazoval osudy reálnych ľudí, ktorí si prešli rozvodovým konaním. V jednej z inkriminovaných epizód sa rozvádzali pornoherci, v ďalšej sa riešil rozvod kvôli posadnutosti sexom jedného z manželov. Ústrednou postavou Afér bol mierne excentrický a mierne ironický rozvodový právnik JUDr. Balo, ktorého stvárnil slovenský herec Ladislav Hrušovský. 

Dve epizódy, ktoré odvysielala televízia 22. novembra a 5. decembra minulého roka o 10:00, označila napriek expresívnemu a vulgárnemu vyjadrovaniu a scénam so sexuálnymi deviáciami ako nevhodné pre maloletých divákov do 12 rokov, pričom mali byť podľa Rady označené ako nevhodné do 15 rokov. Tým pádom by však mohli byť odvysielané až po 20-tej hodine. Tretiu epizódu odvysielala televízia 22. novembra o 6-tej hodine ráno. Rada rozhodla, že mala byť označená ako nevhodná do 18 rokov. V tom prípade by mohla byť odvysielaná až po 22:00.

Sankcia pre Zázrak a Milujem Slovensko

Pokutu v celkovej výške 6 663 eur dostala aj verejnoprávna televízia. Za slovenský film Zázrak, ktorý odvysielala Dvojka 8. októbra minulého roka v prime time, udelila Rada sanciu 6 000 eur. Film bol nesprávne označený ako nevhodný pre maloletých do 15 rokov, hoci mal byť kvôli obscénnemu vyjadrovaniu označený ako nevhodný do 18 rokov a vysielaný až po 22:00.

Pokutu vo výške 663 eur dostala aj zábavná šou Milujem Slovensko. Jednotka v dvoch vydaniach relácie (30. 9. a 7. 10. 2016) neinformovala zreteľným označením o umiestňovaní produktov v programe.

Program pre dospelých mimo povoleného času

Vysokú pokutu 9 000 eur udelila Rada televízii Ring TV (vysielateľ INTERACTIV.ME), a to za porušenie ochrany maloletých. Televízia odvysielala 15. októbra minulého roka v ranných hodinách, teda mimo povoleného času, reláciu Sexi show, označenú ako nevhodnú a neprístupnú pre maloletých do 18 rokov. Taktiež nedodala na vyžiadanie záznam z vysielania.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.