13.04.2017, 10:56

O šéfa Českej televízie zabojujú piati kandidáti. V prvom kole získal najviac hlasov súčasný riaditeľ ČT

Finálové kolo výberu sa uskutoční 26. apríla po osobnej prezentácii finalistov.

O šéfa Českej televízie zabojujú piati kandidáti. V prvom kole získal najviac hlasov súčasný riaditeľ ČT
Zdroj: ČTK

V boji o miesto generálneho riaditeľa Českej televízie na nasledujúcich šesť rokov sa stretnú súčasný šéf Petr Dvořák, bývalý riaditeľ TV Prima Martin Konrád, bývalý šéfredaktor spravodajstva ČT Karel Novák, bývalý redaktor ČT a generálny komisár českého Expa 2015 Jiří František Potužník a ekonóm Petr Vinklář.

Piatich finalistov z 12 kandidátov dnes zvolila rada ČT. Finálové kolo výberu sa uskutoční po osobnej prezentácii finalistov 26. apríla.

Celkom 15 členov rady mohlo v zozname kandidátov označiť maximálne päť finalistov. Do druhého kola postúpili uchádzači s najviac hlasmi, minimálne ich ale museli získať osem. Dvořák získal 15 hlasov, Konrád 11, Novák 11, Vinklář 9 a Potužník 8 hlasov.

​Dvořákovi vyprší mandát tento rok 30. septembra, kedy bude v Česku vrcholiť kampaň pred voľbami do Snemovne. Víťaz výberového konania tak bude mať dostatok času na prípravu pred nástupom do svojej funkcie. Na zvolenie riaditeľa ČT je potrebných minimálne desiať hlasov.

Petr Dvořák vedie verejnoprávnu českú televíziu od roku 2011. Česká televízia za jeho pôsobenia spustila napríklad detský kanál Déčko (kombinovaný s umelecky zameraným ČT art), bolo tiež otvorené nové štúdio v Brne. Predtým bol od roku 2003 do 2010 generálnym riaditeľom TV Nova. Do médií prišiel so vstupom PPF do Novy v roku 2002, kde bol najprv konateľom firmy. Do kresla generálneho riaditeľa Novy zasadol v máji 2003 po odvolaní Vladimíra Železného a zostal v ňom i potom, čo Novu koncom roka 2004 kúpila americká mediálna spoločnosť CME.

Uchádzač o funkciu musí byť okrem iného vysokoškolák, mať manažérske predpoklady na riadenie verejnoprávnej inštitúcie a vítaná je predchádzajúca prax v médiách. V prihláške musel predložiť vlastnú koncepciu ďalšieho rozvoja a fungovania ČT ako televízie verejnej služby. V zámere museli byť vytýčenie jednotlivé kroky a priority v horizonte funkčného obdobia generálneho riaditeľa.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.