18.04.2017, 09:32

Neprimerané a nerozumné. Medzinárodný tlačový inštitút hodnotí Ficove snahy o RTVS

IPI slovenských zákonodarcov vyzval, aby nezasahovali do práce médií.

Premiér Robert Fico
Zdroj: TASR/M. Baumann

Snahy slovenského premiéra Roberta Fica o kontrolu nad verejnoprávnymi médiami označil v uplynulých dňoch za "neprimerané a nerozumné" Medzinárodný tlačový inštitút (IPI). Reagoval na nedávne premiérove vyjadrenia na pôde parlamentu, kde povedal, že bude poslancov svojej strany presviedčať, aby hlasovali za zmenu na čele vedenia RTVS.

Súčasné vedenie RTVS na čele s Václavom Mikom kritizoval Fico 4. apríla v HNClube organizovanom Hospodárskymi novinami. Povedal vtedy, že verejnoprávne hrajú médiá hru o sledovanosť, na základe čoho vedenie RTVS zlyhalo, a dodal, že musí dôjsť k jeho výmene.

Medzinárodný tlačový inštitút pripomenul, že Fico spravodajstvo RTVS obvinil tiež z predpojatosti a toho, že je "opozične orientované" a už neinformuje "vo verejnom záujme". Inštitút poukázal aj na to, že tieto výroky premiéra prišli v čase, kedy podľa prieskumov medzi divákmi rastie renomé RTVS pre jeho objektívnosť.

​"Premiérova výzva parlamentu, aby zasiahol do fungovania RTVS, predstavuje riziko, že prevádzkovateľ vysielania stratí nezávislosť a vyvoláva znepokojivé obavy, že sa stane provládnym náhubkom," povedal Steven M. Ellis z vedenia IPI. "Demokracia si vyžaduje zodpovednosť a premiér ako zvolený líder musí akceptovať vyššiu mieru kontroly a nepríjemné otázky, ktoré s jeho prácou súvisia a nie snažiť sa použiť svoju moc na umlčanie kritikov," dodal.

Voľba nového generálneho riaditeľa RTVS sa v pléne Národnej rady SR uskutoční 22. júna.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.