26.04.2017, 10:54

Minister Maďarič ocenil osobnosti kultúry. Cenu dostal aj Tibor Búza z RTVS

Maďarič ocenil programového riaditeľa RTVS napriek kritike Fica a Danka.

Minister Maďarič ocenil osobnosti kultúry. Cenu dostal aj Tibor Búza z RTVS
Zdroj: MKSR - Katarína Acél - Gáliková

Minister Marek Maďarič (Smer-SD) v utorok 25. apríla udelil Ceny ministra kultúry SR v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2016. Ocenenie, ktoré je prejavom ohodnotenia výnimočných umeleckých, tvorivých a interpretačných počinov, si prevzalo osem osobností slovenského umenia a kultúry.

Minister vyzdvihol nielen dielo ocenených osobností, ale najmä fakt, že práve ich diela sú nositeľmi kultúrnej kontinuity. "Či už vedome, lebo nevedome pokračujú v práci svojich predchodcov a svojím dielom sa ich snažia aj prekročiť. Vytvárajú teda prirodzenú kultúrnu kontinuitu, ktorou sa môžeme posúvať dopredu. A nielen v kultúre," uviedol Maďarič.

Za výnimočný prínos v oblasti audiovízie si ocenenie odniesli režisér Stanislav Párnický a programový riaditeľ RTVS Tibor Búza.

Stanislav Párnický ju získal za dlhodobý mimoriadne významný režijný prínos v oblasti audiovízie a za dlhoročné pedagogické pôsobenie. Pre RTVS režíroval seriál Kolonáda a vianočnú rozprávku Zázračný nos.

Búza bol ocenený za výrazný osobnostný vklad a prínos k rozvoju RTVS, k stabilizácii a efektívnej prezentácii slovenského audiovizuálneho prostredia aj v medzinárodnom producentskom kontexte, ako aj ku kreatívnemu rozvoju slovenského filmového umenia a animovanej tvorby.

Marek Maďarič udelením ocenenia prezentoval svoj názor na úroveň práce vedenia RTVS, hoci sa odlišuje od stanoviska premiéra Roberta Fica a predsedu parlamentu Andreja Danka. Podľa premiéra hrajú verejnoprávne médiá hru o sledovanosť, na základe čoho vedenie RTVS zlyhalo. Taktiež vyčítal Václavovi Mikovi, že sa viac stará o svoje PR, ako o verejnoprávnosť.

Predseda parlamentu Andrej Danko zase prezentuje svoju víziu o zoštátnení RTVS, s čím Maďarič tak isto nesúhlasí. "Smer zatiaľ prostredníctvom mňa ako ministra kultúry ide cestou verejnoprávnych médií a nikdy nesiahol na nezávislosť RTVS, a to bol aj sám vo vláde a mal na to všetky možnosti," vyhlásil minister. Maďarič však verejne na kritiku RTVS nereaguje.

​V oblasti pôvodnej literatúry a prekladovej tvorby získal cenu spisovateľ Anton Hykisch za román Verte cisárovi. Za rozvoj kostýmového výtvarníctva na Slovensku a v zahraničí si odniesla cenu Ľudmila Várossová a za prínos v oblasti hudby Peter Zajíček. Cenu za celoživotný prínos v oblasti umenia si z rúk ministra prebral Jozef Ciller.

Laureátmi ceny za podporu umenia, prezentáciu umenia a propagáciu umenia sa stali Izabela Pažítková za BHS a Peter Paško za ideu založenia súkromnej Galérie Nedbalka.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.