Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
20.09.2021, 12:50

Novinári Denníka N čelia obvineniu, trestné oznámenie podal Peter Tóth

V prípade preukázania viny im hrozí rok väzenia.

Novinári Denníka N čelia obvineniu, trestné oznámenie podal Peter Tóth
Zdroj: Instagram Moniky Tódovej - Tomáš Benedikovič

Redaktorka Monika Tódová a zástupca šéfredaktora Konštantín Číkovský sú obvinení z vyzradenia utajovanej skutočnosti. Podľa informácií, ktoré priniesol Denník N, obvinenie vzniesol policajný vyšetrovateľ František Spusta na pokyn bratislavskej prokuratúry.

Trestné oznámenie podal Peter Tóth pre článok s titulkom „Peter Tóth polícii priznal, že pre Kočnera pred vraždou sledoval Kuciaka a ďalších novinárov“. Článok vyšiel 22. októbra 2018. „Obvinenie prišlo tesne predtým, ako by bol tento ‚prečin‘ premlčaný,“ uviedla Monika Tódová na sociálnych sieťach.

Redaktorka spolu s Denníkom N zároveň podotkla, že dlhodobo kriticky píše o prokuratúre a prokurátoroch. Trestné oznámenie najskôr polícia odmietla, následne však Peter Tóth podal sťažnosť, ktorej vyhovela práve bratislavská prokuratúra.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Monika Tódová (@todovamonika)

Tóth ako utajený svedok

​Spomínaný článok napísali redaktori osem mesiacov po vražde Jána Kuciaka. Ozrejmujú v ňom, ako bývalý siskár Peter Tóth za peniaze sledoval novinárov pre Mariana Kočnera. V texte sa opierajú aj o fakt, že Tóth začal tri týždne pred publikovaným článku spolupracovať s políciou.

Vystupoval však ako utajený svedok, čo je teraz kľúčovým bodom obvinenia. Redaktori totiž v článku verejne odhalili Tóthovu identitu.

Tým mohlo podľa prokurátori dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti utajeného svedka, nakoľko, ako cituje obvinenie Denník N, „v čase, keď obvinení publikovali vyššie uvedený článok, nikto nevedel a ani nemohol vedieť, koľko potenciálnych komplicov vrahov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je ešte na slobode“.

V prípade preukázania viny hrozí novinárom podľa trestného zákona jeden rok väzenia.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.