Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
29.04.2017, 13:14

Film so Zuzanou Kronerovou získal medzinárodné ocenenie

Baba z ľadu si z festivalu v New Yorku odniesla cenu za najlepší scenár.

Film so Zuzanou Kronerovou získal medzinárodné ocenenie
Zdroj: ASFK

Film Baba z ľadu, ktorý vznikol v česko-slovensko-francúzskej koprodukcii, získal na newyorskom filmovom festivale Tribeca cenu za najlepší scenár v kategórii zahraničných filmov. Romantická komédia českého režiséra a scenáristu Bohdana Slámu bola v New Yorku uvedená v medzinárodnej premiére.

Sláma sa z festivalu vrátil nadšený, aj keď sa samotného slávnostného ceremoniálu spolu s filmovou delegáciou nezúčastnil. "Mali sme síce signály, že cenu asi dostaneme, ale už sme mali objednané letenky späť - a tak sme ušli," povedal Sláma pre ČTK. Na festivale bol s herečkou Zuzanou Kronerovou a producentom Pavlom Strnadom.

"Reakcie divákov boli úžasné, mali sme aj dobré kritiky vo filmových časopisoch. Publikum v New Yorku sa smialo na rovnakých miestach ako u nás, prežívalo to rovnako. Aj otázky po projekcii boli podobné. Všetkým sa veľmi páčila Zuzka Kronerová, Pavel Nový i ďalší herci. Bolo to celé veľmi pozitívne," dodal Sláma. Členmi poroty boli okrem iného aj herci Willem Dafoe alebo Peter Fonda.

Festival Tribeca usporadúva od roku 2002 manhattanské Stredisko múzických umení. Festival založili herec Robert De Niro, producentka Jane Rosenthalová a jej manžel Craig Hatkoff po teroristických útokoch na New York z 11. septembra 2001. V roku 2006 na ňom získala česká herečka Eva Holubová ocenenie za najlepší ženský herecký výkon v snímke Účastníci zájazdu. Cenu za výborný herecký výkon získal aj celý herecký tím z tohto filmu; ocenenie vtedy porota vymyslela špeciálne pre tento prípad.

Osobitý príbeh lásky slovenských divákov neoslovil

Film opisuje vzťahy medzi ľuďmi troch generácií v jednej rodine. V hlavných úlohách sa predstavili Pavel Nový a Zuzana Kronerová. Vo filme stvárnila Hanu, ktorá žije smrti manžela sama v rodinnej vile. Hoci ju jej synovia navštevujú so svojimi rodinami, stretnutia sa často končia hádkami. Keď sa Hana zoznámi s otužilcom Broňom (Pavel Nový), otvorí sa jej nový svet. Broňovi kolegovia z oddielu ju vezmú medzi seba a Hana sa postupne učí prekonávať strach z ľadovej vody. Jej vzťah s Broňom sa prehlbuje, až prerastie do lásky.

Baba z ľadu mala premiéru v slovenských kinách 2. marca (v rovnaký deň ako Únos). Distribútor - Asociácia slovenských filmových klubov - ho nasadila do 19 kín. Počas otváracieho víkendu si ho pozrelo 1949 divákov a dosiahol tržby 6291 eur. Po šiestich týždňoch premietania sa počet divákov ustálil na 9705, celkové tržby dosiahli 34 197 eur. V Českej republike zaznamenala snímka návštevnosť 48 989 divákov a tržby 6,27 milióna českých korún (233-tisíc eur).

Celkový rozpočet výroby filmu predstavuje sumu 1,3 milióna eur (bez DPH). Audiovizuálny fond podporil dielo sumou 60-tisíc eur. Z toho 50-tisíc eur uvoľnil fond z podprogramu na podporu európskych koprodukčných filmov s menšinovým podielom Slovenska a 10-tisíc na distribúciu. Producentská spoločnosť Artileria požadovala celkovo 78 740 eur.

RTVS ako koproducent investovala do filmu sumu 60-tisíc eur. RTVS je podľa zmluvy oprávnená zaradiť snímku do vysielania po uplynutí 12 mesiacov od slovenskej kinopremiéry, najskôr však od 1. 3. 2018.

Producentskú spoločnosť Artileria založili v roku 2006 režisér Marko Škop a kameraman Ján Meliš. Spoločnosť vyrába ich autorské filmy a filmy ich priateľov. Producentsky sa podieľali napríklad na Slepých láskach Juraja Lehotského, dokumente Osadné Marka Škopa alebo na dráme Eva Nová.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.