Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
18.05.2017, 10:04

Európska komisia dala Facebooku rekordnú pokutu. Firma jej poskytla zavádzajúce informácie

Facebook porušenie pravidiel uznal.

Európska komisia dala Facebooku rekordnú pokutu. Firma jej poskytla zavádzajúce informácie
Zdroj: Reuters

Americká internetová spoločnosť Facebook dostala od Európskej komisie pokutu 110 miliónov eur. Firma podľa dnešného oznámenia komisie poskytla nesprávne a zavádzajúce informácie k jej vyšetrovanie ohľadom prevzatia aplikácie WhatsApp pre bezplatné posielanie textových správ cez chytré telefóny.

Rozhodnutie nemá vplyv na schválenie transakcie z roku 2014, uviedla komisia v tlačovej správe. Výška pokuty je podľa názoru únijnej exekutívy proporčná, ale tiež má dostatočný "odstrašujúci" účinok.

"Komisia musí byť schopná prijímať rozhodnutia o vplyvoch spájania firiem na hospodársku súťaž na základe úplnej znalosti presných faktov," zdôraznila komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe VESTAGER.

Facebook za prevzatie aplikácie WhatsApp v roku 2014 zaplatil približne 22 miliárd dolárov. Spoločnosť vtedy uviedla, že nie je schopná automaticky prepájať účty používateľov Facebooku a WhatsApp. Vlani v auguste ale WhatsApp aktualizoval svoje podmienky a používateľom oznámil, že bude s materskou spoločnosťou Facebook zdieľať viac ich informácií, vrátane telefónnych čísiel.

Komisia zistila, že v rozpore s vyhláseniami firmy z roku 2014 existovala už v tej dobe technická možnosť automatického prepájania používateľských účtov Facebooku aj WhatsApp a zamestnanci Facebooku si toho boli vedomí.

Vec komisia začala preverovať v decembri, pokutu mohla udeliť až do výšky jedného percenta ročných tržieb. V tlačovej správe únie exekutíva uviedla, že Facebook porušenie pravidiel uznal a spolupracoval.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.