Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
29.05.2017, 14:28

Historická detektívka 1890 skončila. Posledný diel odhalil páchateľa brutálnych vrážd

Pre televíziu JOJ bol seriál jedným z najnáročnejších projektov.

Historická detektívka 1890 skončila. Posledný diel odhalil páchateľa brutálnych vrážd
Zdroj: TV JOJ

Nový historický seriál 1890 dostal na obrazovke JOJ priestor prvú marcovú nedeľu. Príprava seriálu trvala takmer dva roky a televízia nakrútila 13 dielov. V programovej štruktúre sa seriál stretával s najúspešnejšou šou televízie Markíza Tvoja tvár znie povedome.

Napriek silnej konkurencii však boli diváci na nový seriál zvedaví a premiérová epizóda sa so sledovanosťou 10,8 percenta a podielom 26,6 percenta stala najsledovanejším programom dňa aj celého týždňa. Pozrelo si ju 620-tisíc divákov nad 12 rokov a dosiahla vyššiu sledovanosť ako Tvoja tvár, hoci s nižším podielom kvôli kratšiemu vysielaciemu času. Seriál si udržal aj v ďalších častiach vysokú sledovanosť, hoci už čísla z premiéry neprekonal. Pri tretej časti sa zopakovala situácia z premiéry a seriál 1890 dosiahol opäť vyššiu sledovanosť (s nižším podielom) ako Tvoja tvár.

V apríli sledovanosť seriálu poklesla, najviac divákov (395-tisíc), si pozrelo epizódu zo 16. apríla, ktorá dosiahla sledovanosť 8,1 percenta a podiel 18,6 percenta. Svoje výkony zo štartu už seriál neprekonal, napriek tomu si udržiaval veľmi slušnú sledovanosť.

​Posledná epizóda plná prekvapivých rozuzlení sa stala v nedeľu 28. mája lídrom trhu v čase svojho vysielania, a to v oboch cieľových skupinách. V univerzálnej skupine divákov nad 12 rokov dosiahla sledovanosť 9,3 percenta a podiel takmer 20 percent, v komerčnej skupine divákov 12-54 zaznamenala finálna časť sledovanosť 8 percent a podiel rovných 21 percent.

Marcela Grega, generálny riaditeľ JOJ Group, hovorí o detektívke hovorí ako o jednom z najnáročnejších televíznych projektov vôbec: „Ďakujeme všetkým, ktorí s nami absolvovali toto jarné dobrodružstvo a podporujú modernú, kvalitnú televíznu tvorbu, vďaka čomu budeme môcť v podobných projektoch pokračovať. Seriál 1890 prekročil hranice televízneho programu - do oblasti Gemera priniesol prácu a podporil turistický ruch, čo potvrdilo aj množstvo návštevníkov, ktorí sa počas tejto jari prišli pozrieť do Betliara. Detektívka vyvolala záujem u zahraničných televízií, a tak sa práca slovenských autorov i krásy Slovenska dostanú za hranice.“

Veľkolepá dobová detektívka sa odohrávala na konci 19. storočia, v období plnom povier, legiend ale aj vynálezov a objavov, ktoré menili svet. Okrem napätia a prekvapivých zvratov nechýbalo ani dobrodružstvo, romantika či humor. Úlohu detektíva Jánoša Martona z Pešti stvárnil Ján Koleník. Na zámok v Betliari, ktorý obývala mocná šľachtická rodina Wisniewských, prišiel objasniť tajomnú vraždu slúžky Eržiky a odhaliť sériového vraha. Režisérom projektu bol Peter Begányi, ktorý režíruje aj komediálny seriál Naši.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.