Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
15.06.2017, 18:02

Rezník a Mika - druhýkrát súperia spolu. Akými médiami už prešli?

Rezník a Mika  - druhýkrát súperia spolu. Akými médiami už prešli?
Zdroj: archív

Do druhého kola v boji o šéfa RTVS postúpili Jaroslav Rezník (73 hlasov) a Václav Mika (53 hlasov). Rezníkovi ušlo víťazstvo o jediný hlas. Na voľbe bolo prítomných 147 poslancov, tri hlasy boli neplatné. Druhé kolo sa uskutoční v utorok 20. júna o 11.00 hod. Do druhého kola nepostúpili kandidáti: Peter Abrahám, Fedor Flašík, Richard Dírer, Michal Ruttkay, Zuzana Ťapáková a Stanislav Velitzky.

Prinášame krátke CV oboch kandidátov:

Václav Mika sa na mediálnej scéne pohybuje viac ako dvadsať rokov. Začínal v bývalej STV, od roku 1987 tu zastával viaceré pozície. V rokoch 1992 – 1994 bol napríklad riaditeľom kancelárie STV. Neskôr sa stal riaditeľom Prvej slovenskej mediálnej agentúry. Spoluzakladal Rádio Expres, v ktorom bol do roku 2006 riaditeľom. V rokoch 2006 – 2010 viedol televíziu Markíza. Počas jeho pôsobenia  skupina spustila kanál Doma. Václav Mika bol do roku 2011 prezidentom Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc. Od 1. augusta 2012 je generálnym riaditeľom RTVS. Je to prvý riaditeľ verejnoprávnej televízie, ktorý svoje funkčné obdobie neukončí predčasne. Mika počas svojho pôsobenia výrazne posilnil imidž verejnoprávnej inštitúcie, zaslúžil sa o jej vyrovnané hospodárenie bez straty, vylepšil a posilnil program a začal s modernizáciou nielen spravodajstva, ale aj elektronizáciou televízneho archívu. Celkovo sa zaslúžil o posilnenie RTVS na trhu. V poslednom období však musel čeliť ostrej kritike zo strany politikov, vrátane premiéra Fica, ktorí televízii vyčítali, že si dostatočne neplní verejnoprávnu úlohu.

Konkurenční kandidáti mu vyčítali najmä, nerozvíjanie rozhlasu, nákladné financovanie vlastnej tvorby, chýbajúce investície do onlinu (RTVS chýba spravodajský web) či nákladné plány v súvislosti rozvojom staníc.

Jaroslav Rezník kandiduje na post generálneho riaditeľa RTVS tretíkrát. A druhýkrát sa v súboji stretáva s Václavom Mikom - prvýkrát to bolo v roku 2012. Ani Jaroslav Rezník nie je v mediálnom prostredí nováčikom, vo verejnoprávnych médiách sa pohybuje od začiatku kariéry.  Tú odštartoval  v roku 1993 ako riaditeľ Regionálneho štúdia Slovenského rozhlasu (SRo) v Košiciach. Neskôr sa stal generálnym riaditeľom Slovenského rozhlasu (SRo) a zotrval tu dve funkčné obdobia -  tak počas vlády Mečiara ako aj vlády Mikuláša Dzurindu. V roku 2005 začal pracovať na Ministerstve kultúry ako hlavný štátny radca. Ale už v roku 2007 sa stáva šéfom TASR, opätovne je do funkcie zvolený v rokoch 2004 a 2009. Súčasný mandát mu končí v januári 2019.  Jaroslav Rezník je synom spisovateľa, básnika a publicistu Jaroslava Rezníka st., ktorý vydal niekoľko básnických zbierok. Bol však aj novinárom - koncom deväťdesiatych rokoch viedol ako šéfredaktor denník blízky HZDS -  Slovenská republika.

V diskusiách kandidátov na post generálneho riaditeľa mu vyčítali najmä podpísanie zmluvy s ruskou agentúrou Sputnik ako aj to, že v minulosti chcel zrušiť rádio Patria orientované na vysielanie pre národnostné menšiny.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.