Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
21.06.2017, 15:53

V Bratislave sa nakrúcala korunovácia Márie Terézie. Veľkolepý projekt podporuje aj RTVS

Nakrúcalo sa v Dóme svätého Martina, v jeho okolí a na Kapitulskej ulici.

V Bratislave sa nakrúcala korunovácia Márie Terézie. Veľkolepý projekt podporuje aj RTVS
Zdroj: Robert Homola/RTVS

Nakrúcanie dvojdielnej výpravnej koprodukčnej minisérie štyroch verejnoprávnych televízii a najväčšieho koprodukčného projektu v histórii RTVS Mária Terézia sa uskutočnilo v Bratislave pod taktovkou režiséra Róberta Dornhelma. Bol to v poradí 44. filmovací deň, nakrúcanie sa uzavrie už tento piatok po 46 dňoch.

Korunovácia Márie Terézie sa vďaka súhlasu bratislavského biskupského úradu nakrúcala v autentických priestoroch Dómu svätého Martina a skoro v rovnakom dátume, v ktorom sa konala aj historická korunovácia Márie Terézie – za uhorskú kráľovnú ju vo vtedajšom Prešporku korunovali presne 25. júna 1741. Exteriérové zábery sa pripravovali v okolí Dómu a na Kapitulskej ulici.

Nakrúcanie scén v Bratislave patrilo k najnáročnejším v rámci celej doterajšej výroby. Podľa informácií producenta za RTVS Vladimíra Burianka sa 12 hodinového nakrúcania v horúcom letnom počasí zúčastnilo 220 komparzistov v dobovom oblečení s parochňami, ktorých obliekalo 13 kostymérok a pripravovalo 24 umeleckých maskérov z Bratislavy, Brna a Prahy.

Nakrúcanie v Bratislave realizoval 200 členný medzinárodný štáb a okrem iných dobových rekvizít bola počas filmovania použitá aj replika zlatého korunovačného koča ťahaná šiestimi bielymi koňmi s jazdeckým sprievodom.

​Včerajšieho filmovacieho dňa sa osobne zúčastnili aj hlavní producenti Ján Mojto z Beta filmu Mníchov, riaditeľka hranej tvorby rakúskej ORF Katarina Zechner, programový riaditeľ televíznej časti RTVS Tibor Búza, producent za RTVS Vladimír Burianek a producenti Jan Novotný a Marcela Mojtová zo spoločnosti Maya Production, ktorá zabezpečuje realizáciu celého projektu.

V bratislavskom nakrúcaní účinkovali hlavné postavy – Mária Terézia v podaní rakúskej herečky Marie Luise Stockinger, jej manžel František Štefan Lotrinský, ktorého hrá Vojtěch Kotek, slovenskí herci Alexander Bárta ako gróf Kinský, Ivan Vojtek ako uhorský arcibiskup, ktorý korunoval Máriu Teréziu a maďarskí herci Adorjáni Bálint a Ervin Nagy ako uhorskí šľachtici.

O historickej minisérii Mária Terézia

V tomto roku uplynie 300 rokov od narodenia významnej uhorskej a českej panovníčky Márie Terézie. Aj to je dôvod, prečo vznikol veľkolepý televízny projekt v koprodukčnom modeli štyroch európskych verejnoprávnych televízií - rakúskej ORF, Českej televízie, slovenskej RTVS a maďarskej MTVA. Dvojdielny koprodukčný film sa dostane na obrazovky Jednotky na Vianoce tohto roka. RTVS prispela na projekt sumou v celkovej výške 991 200 eur, pričom celý seriál bude stáť 6 miliónov eur.

Dvojdielny film o Márii Terézii, ktorej celý titul znel Mária Terézia, cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska, vznikol podľa českého scenára. Slovenská strana na projekte participuje napríklad strihom, návrhmi kostýmov, hlavným kameramanom bude Tomáš Juríček.

Produkčne snímku zastrešujú spoločnosti Beta Film, MR Film a Maya Productions.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.