Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
22.06.2017, 20:36

Zem spieva triumfovala v zahraničí. Je najlepším formátom v strednej a východnej Európe

Folklórna šou zvíťazila v medzinárodnej súťaži Pitch & Play Live. Slovensko bude reprezentovať na veľtrhu v Miami.

Zem spieva triumfovala v zahraničí. Je najlepším formátom v strednej a východnej Európe
Zdroj: RTVS

Úspešný folklórny formát RTVS a spoločnosti NUNEZ NFE po úspechu u slovenských divákov zabodoval aj za hranicami. V medzinárodnej súťaži Pitch & Play Live, ktorá je súčasťou medzinárodného televízneho veľtrhu NATPE v Budapešti, obsadil prvé miesto. Súťaž hľadá najlepší nový formát v regióne strednej a východnej Európy.

Folklórnej šou sa podarilo uspieť v konkurencii ďalších 10 formátov zo 7 krajín. Do súťaže prihlásili okrem Slovenska svoje pôvodné projekty Bulharsko, Litva, Rumunsko, Rusko, Slovinsko a Ukrajina. Rusko prihlásilo najviac programov, až štyri.

Odborná porota vybrala do finále tri európske formáty. Každý z formátov bol posudzovaný na základe troch kritérií: originalita, univerzálnosť a medzinárodný televízny potenciál. Každý z členov komisie po posúdení uvedených kritérií hodnotil jednotlivé formáty na stupnici od 1 do 5.

Zdroj: RTVS

​Popri Zem spieva sa do užšieho výberu prebojovali slovinský program Start Up Slovenia televíznej spoločnosti POP TV a SuperYou! ruskej televízie NTV. Najviac, 57 bodov získal program Start Up Slovenia, ktorý hľadá najlepší nový lokálne vyvinutý produkt mladými podnikateľmi. S 53 bodmi postúpil do finálneho výberu ruský formát SuperYou!, ktor7 hľadá tých najtalentovanejších malých spevákov bez rodičov. Folklórnej šou Zem spieva pridelili porotcovia 52 bodov.

O celkovom víťazovi nakoniec rozhodla odborná porota v zložení Levina Negi (viceprezidentka pre globálne akvizície, FremantleMedia), Ökrös Gergely (programový a kreatívny riaditeľ maďarskej TV2) a Bence Trunko (kreatívny riaditeľ Paprika Latino Studios).

​Na prezentáciu jednotlivých formátov mal každý finalista 15 minút, počas ktorých mal presvedčiť porotu a prítomných televíznych profesionálov o tom, prečo je práve jeho formát ten najlepší.

Ocenenie Best New CEE Format 2017 (Najlepší nový formát CEE) získala práve Zem spieva, projekt RTVS a spoločnosti NUNEZ NFE. Vďaka triumfu v Budapešti získala folkórna šou možnosť prezentácie na globálnom veľtrhu NATPE v Miami.

Zdroj: RTVS

O formáte Zem spieva:

Veľkolepý folklórny projekt odštartovala verejnoprávna televízia 28. januára tohto roka. V programovej štruktúre jej vyhradila priestor v sobotňajšom prime time. Zem spieva pripravila pre RTVS spoločnosť Nunez NFE režiséra a producenta Petra Núñeza. Predtým, než sa RTVS rozhodla pre konkrétny formát, urobila si prieskum podobných zahraničných súťaží, nakoniec sa rozhodla pre vlastný formát.

V talentovej súťaži predvádzali svoje umenie súťažiaci vo folklórnom tanci, hudbe či speve. Išlo vôbec o prvý projekt tohto druhu v tak veľkolepom formáte naprieč celým Slovenskom a vo folklórnej téme.

RTVS celkom odvysielala desať častí, z toho dve semifinálové kolá a jedno finálové. Porota vybrala z kastingu 63 súťažiacich, ktorých rozdelila do siedmich samostatných základných súťažných kôl.

RTVS dala priestor aj úplne novým moderátorským tváram. Netradične to boli hudobníci zo zoskupenia S Hudbou Vesmírnou. O celkovom víťazovi Zem spieva rozhodli diváci v priamom prenose v sobotu 8. apríla.

​Zem spieva bol jedným z najdrahších projektov verejnoprávnej televízie. Priamo naň vyčlenila 700 tisíc eur (bez DPH), plus ďalšie nepeňažné náklady v hodnote 189 tisíc eur (bez DPH). Pre televíziu však bola šou jedným z hlavných ťahákov začiatku roka, ktorým chcela osloviť aj mladších divákov. Zámer sa RTVS vydaril, folklórna šou si divákov získala a aj udržala pri všetkých vydaniach šou. Každá časť bola najsledovanejším programom dňa mimo spravodajských relácií, Jednotka dosahovala trhové podiely cez 25 percent.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.