Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
28.06.2017, 14:38

V Karlových Varoch zabojuje päť slovenských filmov. V hlavnej súťaži nás zastupuje aj Čiara

V prehliadke toho najlepšieho z aktuálnej filmovej sezóny sa predstaví aj Špina, Piata loď či Baba z ľadu.

V Karlových Varoch zabojuje päť slovenských filmov. V hlavnej súťaži nás  zastupuje aj Čiara
Zdroj: koláž Stratégie

V piatok 30. júna sa začína 52. ročník Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary. Tento rok festival uvedie v oficiálnom programe 14 slovenských a koprodukčných filmov. Päť zabojuje o ocenenie v súťažných kategóriách, deväť sa predstaví v nesúťažných prehliadkach.

Najväčšia pozornosť je venovaná tradičným programovým sekciám, najmä Hlavnej súťaži, do ktorej sú vybrané len celovečerné snímky nakrútené v uplynulej sezóne a ktoré doposiaľ neboli neuvedené v medzinárodnej súťaži na inom festivale. Tento rok budú v tejto sekcii Slovensko zastupovať dva filmy - majoritne slovenský film Čiara a minoritný Križiačik. O cenu Krištáľový glóbus sa budú uchádzať spolu s ďalšími jedenástimi snímkami z celého sveta.

V sekcii Na východ od Západu, medzinárodnej súťaži debutov a druhých celovečerných filmov zo strednej a východnej Európy, Balkánu, Grécka, Turecka a krajín bývalého Sovietskeho zväzu, bude Slovensko zastupovať novinka Juraja Lehotského Nina.

V súťaži dokumentárnych filmov zabojuje o ocenenie film Richard Müller: Nespoznaný a Svet podľa Daliborka, kde má Slovensko minoritnú koprodukciu.

Všetky filmy budú mať na festivale svetovú premiéru s výnimkou dokumentu Richard Müller: Nespoznaný, pre ktorý bude uvedenie v Karlových Varoch medzinárodnou premiérou.

Najviac filmov sa premietne v nesúťažnej sekcii České filmy 2016 – 2017, ktorá je reprezentatívnym výberom z aktuálnej filmovej sezóny. Predstavených v nej bude osem slovenských filmov: Piata loď (2017) Ivety Grófovej, Špina (2017) Terezy Nvotovej, Out (2017) Györga Kristófa, Baba z ľadu (2017) Bohdana Slámu, Masaryk (2016) Juliusa Ševčíka, Cez kosti mŕtvych (2017) Agnieszky Holland, Lichožrúti (2016) Galiny Miklínovej a dokumentárny film Červená (2017) režisérky Olgy Sommerovej.

Bakalársky film režiséra Michala Blaška Atlantída, 2003 z bratislavskej Vysokej školy múzických umení sa v Karlových Varoch predstaví v sekcii Prvé podanie, ktorá uvádza filmy desiatich mladých európskych režisérov nastupujúcej generácie.

O Medzinárodnom festivale Karlove Vary

MFF Karlove Vary je najväčší filmový festival v Českej republike a najprestížnejší filmový festival v strednej a východnej Európe. Ako jeden z najstarších je zaradený do kategórie A (nešpecializovaný festival so súťažou celovečerných hraných filmov) spolu s festivalmi v Cannes, Berlíne, Benátkach, San Sebastiane, Moskve, Montreale, Šanghaji alebo Tokiu. Festival predstaví každoročne okolo 200 filmov z celého sveta.

Prvý ročník sa uskutočnil ešte v roku 1946, o rok na to sa presťahoval z Mariánskych Lázní do Karlových Varov a v ďalšom roku bola po prvýkrát udelená cena Krištáľový glóbus. Od roku 1956 je festival zaradený do kategórie A.

Po 40 rokoch fungovania festivalu pod politickým tlakom v socialistickom Československu sa v roku 1994 organizácie festivalu ujal nový tím na čele s hercom Jiřím Bartoškom a filmovou publicistkou Evou Zaoralovou. Spoločne premenili stagnujúcu prehliadku na medzinárodne významné filmové fórum a vrátili festivalu prestíž a záujem odbornej i laickej verejnosti.

Hosťami tohto ročníka festivalu budú herci Uma Thurman a Casey Affleck. Uma Thurman je držiteľkou Zlatého glóbusu za film Duševná slepota, oscarovej nominácie za film Pulp Fiction: Historky z podsvetia a viac než dvadsiatky prestížnych ocenení z filmových prehliadok a festivalov. Casey Affleck je tohtoročný držiteľ Oscara, Zlatého glóbusu a ďalších ocenení za hlavnú rolu vo filme Miesto pri mori (Manchester by the Sea, 2016). Obidvaja herci si prevezmú Cenu prezidenta MFF KV.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.