04.07.2017, 16:41

Rada pokutovala televízie. Desaťtisícovú sankciu dostala JOJ, tisíce zaplatí aj Jednotka

Dôvodom sú nesprávne označenia odvysielaných programov.

Rada pokutovala televízie. Desaťtisícovú sankciu dostala JOJ, tisíce zaplatí aj Jednotka
Zdroj: TV JOJ

Rada pre vysielanie a retransmisiu na svojom dnešnom zasadnutí opäť riešila sťažnosti divákov na vysielanie televízií.

Vysokú pokutu 10 000 eur udelila Rada televízii JOJ (vysielateľ MAC TV). Sankciu dostala televízia za nesprávne označenie reprízy staršieho slovenského seriálu Dedičstvo. Epizódu Verejný nepriateľ televízia odvysielala 19. januára o 10:30. Napriek tomu, že obsahovala vulgárne vyjadrovanie a sexuálne scény, bola označená ako nevhodná pre maloletých divákov do 12 rokov. Rada rozhodla, že mala byť klasifikovaná ako nevhodná pre divákov do 15 rokov a mohla tak byť odvysielaná až po 20-tej hodine.

Za rovnaké pochybenie pokutovala Rada aj verejnoprávnu Jednotku (vysielateľ RTVS). Minulý rok 24. októbra o 20:25 odvysielala film Eva Nová a označila ho ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov. Vo filme však odzneli expresívne a obscénne výrazy, pre ktoré mal byť film klasifikovaný ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov. Vysielaný by tak mal byť po 20-tej hodine, čo však v tomto prípade televízia splnila. Nesprávne označenie pokutovala Rada sankciou 4 000 eur.

Rekordné pokuty tohto roka

Udelené sankcie však nie sú najvyššími pokutami, ktoré Rada tento rok vysielateľom udelila. Zatiaľ najvyššiu sankciu vo výške 18 000 eur udelila Markíze (vysielateľ Markíza - Slovakia) za viacnásobné porušenie zákona pri odvysielaní reklamy na lieky.

​Aj televízia JOJ (vysielateľ MAC TV) už dostala v tomto roku vysokú pokutu vo výške 14-tisíc. Týkala sa rovnakého porušenia zákona ako pri dnešnej sankcii - nesprávneho označenia troch epizód seriálu Aféry. V jednej z inkriminovaných epizód sa rozvádzali pornoherci, v ďalšej sa riešil rozvod kvôli posadnutosti sexom jedného z manželov. Napriek vulgárnemu vyjadrovaniu a scénam so sexuálnymi deviáciami boli označené ako nevhodné pre maloletých divákov do 12 rokov a boli odvysielané pred 20-tou hodinou.

Vysokú pokutu si tento rok odnieslo aj žilinské rádio Frontinus. V relácii Debata na telefón prezentoval svoje pokrivené názory poslanec Milan Mazurek z extrémistickej strany Kotleba - ĽSNS. Po odvysielaní relácie dostala Rada pre vysielanie a retransmisiu viac sťažností, v ktorých poslucháči napadli obsah relácie a najmä na to, že moderátor nezasahoval do Mazurekových vyjadrení.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.