Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
09.07.2017, 09:10

Film Čiara získal ocenenie na festivale v Karlových Varoch

Režisér Peter Bebjak si odniesol z filmového festivalu cenu za réžiu.

Film Čiara získal ocenenie na festivale v Karlových Varoch
Zdroj: MFF Karlove Very

V Karlových Varoch v sobotu večer vyvrcholil 52. ročník medzinárodného filmového festivalu.

​Porota ocenila cenou za najlepšiu réžiu Petra Bebjaka, režiséra slovensko-ukrajinského pašeráckeho film Čiara. Peter Bebjak je známy ako režisér filmov Čistič či Marhuľový ostrov, ale aj ako televízny režisér kriminálnych seriálov. Ako herec sa predstavil vo filme Učiteľka.

​Vo filme Čiara sa v hlavných úlohách predstavili Emília Vášáryová, Zuzana Fialová a Tomáš Maštalír v role Adama Krajňáka, ktorý pašuje cez slovensko-ukrajinskú hranicu cigarety. „Pred dvoma rokmi sme projekt prezentovali práve vo Varoch ešte pod názvom Schengen Story,“ pripomenuli tvorcovia počiatky filmu, ktorý vychádza zo skutočných udalostí.

Film vznikol v produkcii Wandy Adamík Hrycovej (Wandal Production) SK, nakrúcal sa v Bratislave a okolí, Starom Hrozenkove, na východnom Slovensku v Sobranciach, Ubľi, Zemplínskych Hámroch, Tibave a na Ukrajine. V slovenských kinách bude mať Čiara premiéru 3. augusta.

Veľkú cenu, teda Krištáľový glóbus, získal film režiséra Václava Kadrnku Křižáček, stredoveký roadmovie v hlavnej úlohe s "rytierom" Karlom Rodenom. Slovensko sa na ňom podieľalo v minoritnej koprodukcii. O cenu sa film uchádzal spolu s ďalšími jedenástimi snímkami z celého sveta.

Ocenenie za celoživotný prínos k rozvoju českej kinematografie dostal známy český režisér a scenárista Václav Vorlíček, odovzdal mu ju prezident MFF Jiří Bartoška. Špeciálnu cenu z rúk prezidenta Festivalu si prevzal aj hollywoodský herec Jeremy Renner.

Cenu pre najlepšiu herečku dostali hrdinky poľského filmy Ptáci zpívají v Kigali Eliane Umuhire a Jowita Budniková, medzi hercami zvíťazil Rus Alexander Jacenko za úlohu v rusko-fínsko-nemeckom filme Arytmia.

Medzinárodný filmový festival Karlove Vary sa začal v piatok 30. júna. Uviedli na ňom 180 snímok zo 70 krajín vrátane Slovenska. Tento rok bolo na  festivale v oficiálnom programe uvedených 14 slovenských a koprodukčných filmov. Päť sa predstavilo v súťažných kategóriách, deväť v nesúťažných prehliadkach.

Tohtoročný festival si pripísal na svoj účet nové návštevnícke rekordy vrátane viac ako 137-tisíc vydaných vstupeniek. Slávnostný galavečer vo Veľkej sále Thermal tradične moderoval herec Marek Eben.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.