11.07.2017, 00:00

Matka Markízy sa zbavuje televízií. Aj kvôli dlhom

Spoločnosť CME predáva dve televízne skupiny na Balkáne. Robí to, aby zaplatila úver za štvrť miliardy.

Matka Markízy sa zbavuje televízií. Aj kvôli dlhom

Musia sa vzdať časti biznisu – aby splatili dlhy. Mediálna spoločnosť CME, ktorá na Slovensku vlastní skupinu Markíza, predáva svoje televízie v Chorvátsku a Slovinsku. Práve tento región je totiž pre skupinu najslabším. Novým majiteľom bude spoločnosť Slovenia Broadband, ktorá kúpou za 230 miliónov eur rozšíri svoj podiel na miestnom trhu. Markíza sa k aktivitám svojej matky nevyjadruje.

Splatenie dlhov
Výnosy z predaja použije CME na splatenie termínovaného úveru vo výške 250,8 milióna eur splatného v roku 2018. Hoci dohoda medzi spoločnosťami už prebehla, dokončenie akvizície musia schváliť regulačné úrady. Plány na splatenie úveru potvrdil aj Michel Del Nin, jeden z dvoch generálnych riaditeľov CME: „Ak budú výnosy z predaja uzatvorené, výrazne zrýchlia naše plány na zníženie dlhov.“ Podľa neho spoločnosť takto dokáže ušetriť až viac ako 30 miliónov dolárov ročne.

Prioritou sú väčšie trhy
Ostatné televízie v regióne strednej a východnej Európy si má CME v pláne ponechať. „Sme presvedčení o význame televízie ako média a plánujeme pokračovať v prevádzkovaní ďalších staníc s prioritou na najväčšie trhy,“ povedal pre HN Christoph Mainusch, druhý generálny riaditeľ CME a zároveň šéf Novy v Česku. Z hľadiska výnosov sú slovinský, chorvátsky aj bulharský trh pre CME najslabším v regióne strednej Európy. Česko, Rumunsko a Slovensko sú, naopak, najsilnejšími.

Hlavným akcionárom CME je americká mediálna skupina Time Warner. Na Slovensku patria CME stanice Markíza, Doma a Dajto.


Slovenia Broadband je dcérskou spoločnosťou skupiny United Group. Spoločnosť United Group je dnes najväčšou alternatívnou telekomunikačnou spoločnosťou v balkánskych krajinách, ktorá poskytuje televíziu, internet, pevnú a mobilnú telefónnu sieť. CME očakáva, že predaj bude dokončený ešte v tomto roku. Akcie skupiny krátko

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.