14.07.2017, 00:00

Matka Markízy si „stratou“ pomôže

Predaj televíznych trhov v Slovinsku a Chorvátsku neovplyvnil pozíciu CME Group. V regióne je stále najsilnejšia.

Matka Markízy si „stratou“ pomôže

Kto je kto v televíziách strednej a východnej Európy? Najvýznamnejším regionálnym hráčom je stále americká CME, matka slovenskej Markízy a českej Novy. Na jej postavení na trhu nič nezmenil ani aktuálny predaj aktív v menej bonitných televíznych trhoch Slovinska a Chorvátska.

Veľké trhy verzus malé trhy
Poľsko, Česko, Maďarsko a Slovensko sú pre vlastníkov televíznych vysielateľov v regióne kľúčovými trhmi. Sú bonitnejšie ako na Balkáne či v Rumunsku a Bulharsku, preto je pre ne dôležité maximalizovať trhový podiel v sledovanosti, a teda aj príjmy z reklamy. Silnou konkurenciou, čo sa diváckej popularity týka, sú verejnoprávni vysielatelia, ktorí sú však obmedzení možnosťou predaja reklamného času.

V Česku a na Slovensku je CME Group televíznym lídrom s dvoma silnými konkurentmi. V Česku bojuje ako líder sledovanosti o divákov s verejnoprávnou Českou televíziou a televíziou Prima, ktoré v denných podieloch zaostávajú o 5 – 7 percent. Väčšinovým vlastníkom Primy sa na začiatku roka stal český podnikateľ Ivan Zach, ktorému svoj polovičný podiel v spoločnosti predala švédska skupina Modern Times Group (MTG). Odvtedy je v Česku jediným nadnárodným účastníkom televízneho trhu CME Group.

Na Slovensku je boj o lídra vyrovnanejší. JOJ Group vlastnená J&T po odchode Markízy z terestriálneho vysielania drží krok v prime time, CME má o niekoľko percent stále lepšie celodenné podiely sledovanosti. Verejnoprávna RTVS sa po rokoch stala pod vedením Václava Miku relevantným hráčom s 15-percentným podielom sledovanosti na trhu v širokej cieľovej skupine divákov 12+. Okrem majiteľa Markízy nie je na Slovensku žiaden subjekt, ktorý by podnikal aj na inom, ako lok

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.