StoryEditor

Ako sa pripraviť na strategickú transformáciu v strojníctve a začať podnikať v oblasti výrobkov obranného priemyslu z hľadiska legislatívy?

09.04.2025, 00:00

Obranný priemysel zažíva v dôsledku geopolitického napätia a ozbrojených konfliktov, najmä vojny na Ukrajine, výrazný rozmach. Ruka v ruke s rastúcim dopytom po vojenskej technike a súvisiacich technológiách prichádza aj záujem strojárskych podnikov o transformáciu svojho podnikania práve týmto smerom. Vstup do tohto strategického a regulovaného sektora však prináša prísne legislatívne a bezpečnostné požiadavky. V článku sa dozviete, čo všetko obnáša získanie povolenia na obchodovanie s výrobkami obranného priemyslu, aké sú kľúčové požiadavky na priemyselnú bezpečnosť a ako proces zvládnuť efektívne a bez zbytočných prieťahov.

Aktuálne zaznamenávame dynamický rast obranného priemyslu, ktorého hlavným dôvodom je zvýšené geopolitické napätie aj prebiehajúce vojenské konflikty, prioritne konflikt na Ukrajine. Jednotlivé krajiny aj medzinárodné spoločenstvá sa snažia posilniť svoju obranyschopnosť a zvyšujú svoje obranné rozpočty, čo prirodzene zvyšuje dopyt po vojenskej technike, zbraniach, munícii a iných výrobkoch obranného priemyslu alebo komponentoch na ich výrobu. Tento trend potom prirodzene priťahuje kapitál, podnikateľské subjekty investujú do výskumu a vývoja, posilňujú výrobu a zvyšujú svoje personálne kapacity.

Na druhej strane mnohé strojárske podniky na Slovensku dlhodobo orientované primárne na automobilový priemysel, čelia aktuálne spomaleniu trhu a výzvam, vrátane uvalenia dovozných ciel na automobily zo strany USA. Útlm potom prirodzene vedie podniky k transformácii svojich výskumných a výrobných kapacít na oblasť obranného priemyslu. Zbrojársky priemysel pritom nie je len o zbraniach v tradičnom ponímaní – stúpa význam rôznych podporných systémov, ako sú pokročilé elektronické alebo komunikačné technológie pre obranu. Toto otvára priestor aj strojárskym firmám pôvodne zameraným na iné oblasti, preorientovať svoju infraštruktúru, vývoj a výrobu aj na segment výrobkov obranného priemyslu.

Prečítajte si aj článok: Boom obranného priemyslu: Trendy, regulácie a výzvy pre podnikateľov – rozhovor s Michaelou Mokrou | Top privacy

Kľúčové aspekty žiadosti o povolenie na obchodovanie s výrobkami obranného priemyslu

Diverzifikácia strojárskych podnikov smerom k obrannému priemyslu si vyžaduje nielen nové investície, ale aj dôsledné plnenie legislatívnych podmienok. Firmy musia získať príslušné povolenia na výrobu a obchodovanie s výrobkami obranného priemyslu. Zákonná definícia regulovanej činnosti obchodovania s výrobkami obranného priemyslu je koncipovaná široko a spadajú sem všetky zmluvné vzťahy, ktoré predstavujú predaj alebo kúpu výrobkov obranného priemyslu, zahraničnoobchodnú činnosť s výrobkami obranného priemyslu a ich transfer a sprostredkovateľskú činnosť s výrobkami obranného priemyslu. Súčasne sem patria aj akékoľvek ďalšie predzmluvné a zmluvné vzťahy súvisiace s obchodovaním s výrobkami obranného priemyslu.

Obchodovať s výrobkami obranného priemyslu a vykonávať sprostredkovateľskú činnosť môže len osoba, ktorá splní zákonom stanovené podmienky a získa na túto činnosť príslušné povolenie. Okrem Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky sa na režime povoľovania obchodovania s výrobkami obranného priemyslu a sprostredkovateľskej činnosti podieľajú aj Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, Ministerstvo  vnútra Slovenskej republiky, Národný bezpečnostný úrad a Slovenská informačná služba z pohľadu ochrany bezpečnostných záujmov Slovenskej republiky.

V rámci konania je potrebné preukázať najmä splnenie kapitálových požiadaviek žiadateľa, jeho bezúhonnosť a vhodnosť členov jeho štatutárneho orgánu, je tiež potrebné identifikovať zodpovedného zástupcu a špecifikovať výrobky obranného priemyslu ako aj jednotlivé spôsoby obchodovania s nimi. Samotná žiadosť musí byť okrem iného doložená aj úradne osvedčenou kópiou potvrdenia o priemyselnej bezpečnosti žiadateľa, čo je jednou z kľúčových podmienok získania povolenia.

Zaradenie Slovenska do štruktúr EÚ a NATO znamená, že v rámci ochrany utajovaných skutočností musia subjekty  spĺňať nielen národné požiadavky týkajúce sa priemyselnej bezpečnosti, ale je potrebné zohľadniť aj štandardy bezpečnosti, ktoré sú koordinované na medzinárodnej úrovni. Tiež je potrebné dbať na medzinárodné záväzky obsiahnuté v rámci medzinárodných zmlúv, ako napríklad aj o uznávaní bezpečnostných previerok osôb z iných štátov, alebo ohľadom zákazu vývozu výrobkov obranného priemyslu do krajín, ktoré nie sú autorizované a podliehajú rôznym sankciám.

Investícia do priemyselnej bezpečnosti podnikateľa

Priemyselná bezpečnosť predstavuje súhrn opatrení a podmienok ochrany utajovaných skutočností vzťahujúcich sa na podnikateľa. Každá spoločnosť v tomto sektore musí spĺňať prísne bezpečnostné štandardy, ktoré sa týkajú ochrany utajovaných skutočností, fyzickej a objektovej bezpečnosti, ako aj kybernetickej bezpečnosti. Prečítajte si článok na tému kybernetickej bezpečnosti: Kybernetická bezpečnosť na Slovensku: Kľúčové trendy roku 2025 a implementácia smernice NIS2 | Top privacy

Súčasťou povinností v zmysle zákona o ochrane utajovaných skutočností je, že členovia štatutárneho orgánu musia získať bezpečnostnú previerku na príslušný stupeň utajenia v závislosti od povahy plánovanej vykonávanej činnosti, a teda sú preverení z hľadiska bezúhonnosti, dôveryhodnosti a bezpečnostných rizík. Okrem toho je potrebné, aby spoločnosť mala v internej dokumentácii popísané a riadne implementované primerané opatrenia a mechanizmy na ochranu budov a priestorov, v ktorých sa nachádzajú utajované skutočnosti, aby tieto boli chránené pred prístupom nepovolaných osôb. Ďalšou súčasťou podmienok pre získanie potvrdenia o priemyselnej bezpečnosti môže byť vypracovanie bezpečnostného projektu na technické prostriedky a certifikácia technických prostriedkov oprávnenou osobou. NBÚ kontroluje tiež vlastnícku štruktúru spoločnosti, financie a prepojenia na zahraničné subjekty. 

Na získanie potvrdenia o priemyselnej bezpečnosti podnikateľa je potrebné mať spracovanú dokumentáciu k priemyselnej bezpečnosti –bezpečnostný projekt žiadateľa. Ide o celý rad dokumentácie k fyzickej a objektovej bezpečnosti, v rámci ktorej sa popíšu zavedené bezpečnostné opatrenia, ako je napríklad opis zabezpečenia chráneného priestoru a objektu, ďalej tiež dokumentácia administratívnej bezpečnosti vrátane registratúrneho plánu, smernica personálnej bezpečnosti alebo bezpečnostný projekt na technický prostriedok.

Priemyselná bezpečnosť sa riadi 4 základnými stupňami utajenia: Vyhradené (Restricted), Dôverné (Confidential), Tajné (Secret), Prísne tajné (Top Secret). Každá z týchto úrovní vyžaduje špecifické bezpečnostné opatrenia nastavené priamo pre podmienky tej-ktorej spoločnosti. Nie každý podnikateľ má pritom jasnú predstavu o svojich potrebách, čo sa týka potrebného stupňa utajenia, ani o konkrétnych opatreniach a mechanizmoch na zabezpečenie súladu s prísnymi legislatívnymi požiadavkami. Platí pritom, že s vyššou úrovňou utajenia prichádzajú prísnejšie podmienky a vyššia časová aj finančná náročnosť realizácie. Ak spoločnosť napríklad skladuje alebo vyvíja výrobky spojené s informáciami s vyšším stupňom utajenia, alebo ak sa spoločnosť uchádza o štátne zákazky a pracuje s utajovanými skutočnosťami vyššieho stupňa, musí počítať s prísnejšími požiadavkami na zabezpečenie objektu aj technických prostriedkov, čo sa samozrejme odráža aj na nákladoch na tieto opatrenia.

Ako na optimálne nastavenie bezpečnostných opatrení?

Je dôležité najskôr komplexne posúdiť konkrétny obchodný model žiadateľa a jeho individuálne potreby, aby sa správne identifikovala miera a stupeň ochrany utajovaných skutočností, ktoré sa na neho budú vzťahovať. Podľa toho je potom možné určiť bezpečnostné opatrenia zabezpečujúce optimálnu úroveň utajenia v podniku žiadateľa tak, aby boli v súlade s legislatívnymi požiadavkami a zároveň aby minimalizovali jeho finančné náklady. Nie je teda možné zovšeobecňovať, ale príslušné opatrenia musia kopírovať špecifiká podnikania. Komplexné právne posúdenie vie pritom zohľadniť aj ďalšie súvisiace otázky často spojené s novým smerovaním podnikania, ako býva nastavenie dodávateľsko-odberateľských reťazcov alebo postavenie žiadateľa v rámci skupiny majetkovo alebo personálne prepojených spoločností.

Spolupráca s odborníkmi môže tento proces výrazne zefektívniť a urýchliť. Z našej praxe vieme, že je veľmi dôležitá dôslednosť vypracovania dokumentácie. Ak sa žiadateľom z dôvodu nedostatočne spracovaných žiadostí opakovane vracajú dokumenty na zmeny a doplnenia, pričom každé takéto doplnenie je súčasne spojené s predĺžením procesných lehôt, môže to znamenať výrazné časové natiahnutie celého administratívneho procesu. Skúsenosti odborníkov na bezpečnosť a na príslušnú legislatívu preto vedia firmám pomôcť zefektívniť a urýchliť samotné získanie príslušných potvrdení a povolení.

Bezplatný webinár 29. apríla 2025

Zaujíma vás viac o legislatíve v oblasti obranného priemyslu a o tom, ako efektívne nastaviť priemyselnú bezpečnosť vo vašej firme?

Pozývame vás na bezplatný odborný webinár organizovaný advokátskou kanceláriou Hronček & Partners v spolupráci s Top Privacy, ktorý sa uskutoční 29. apríla 2025.

Jedným z hlavných blokov bude práve legislatíva v oblasti obranného priemyslu, podmienky povolení a špecifiká verejného obstarávania, doplnené o praktické skúsenosti z oblasti priemyselnej bezpečnosti.

Webinár je určený pre firmy, ktoré zvažujú transformáciu svojho podnikania alebo vstup do regulovaného sektora.

Viac informácií a možnosť registrácie nájdete tu

 

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
09. apríl 2025 00:02