Koalícia je podľa opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) naďalej zlepencom, čo dokazuje aj fakt, že v nej neexistuje dohoda na základných bezpečnostných otázkach štátu. V reakcii na neochotu poslancov SNS hlasovať za niektoré legislatívne návrhy ministerstva obrany to vyhlásil predseda PS Michal Šimečka.
"Prezident chce jednotu v otázke obrany naprieč politickým spektrom napriek tomu, že v koalícii nie je zhoda v kľúčových bodoch," vyhlásil Šimečka.
Návrh následne prešiel so 137 hlasmi. Z klubu SNS zaň hlasoval iba Dušan Muňko. Poslanec Peter Kotlár sa zdržal a ostatní poslanci klubu boli proti prijatiu návrhu. Za návrh hlasovala aj väčšina opozičných poslancov.
Šimečka sa plánuje na okrúhlom stole k bezpečnosti u prezidenta Petra Pellegriniho v stredu pýtať predstaviteľov koalície, ako chcú pre Slovensko zabezpečiť bezpečnosť.
"Keď si odcudzili našich kľúčových partnerov v rámci NATO a EÚ, nemajú jednotu na tom, či pomôcť Aliancii posilniť východné krídlo, izolujú Slovensko z kľúčových rokovaní o budúcnosti a bezpečnosti Európy a ťahajú našu krajinu k Rusku. Ako chcú garantovať obranu a obranyschopnosť Slovenska do budúcna?," pýtal sa Šimeška.
"Najslabšia časť slovenskej obrany je slovenská zahraničná politika," povedal Ivan Korčok z PS. "Odstrihávame sa od spojencov, partnerov a susedov, ktorých každé jedno vydané euro z daní slovenských občanov posilňujú. Toto je niečo, čo nás nestojí absolútne nič, len jednu vec, a to je zásadný obrat v slovenskej zahraničnej politike," dodal Korčok.
Opozičná SaS plánuje na stretnutí u prezidenta prezentovať závery opozičného okrúhleho stola. "Stretnutie ukázalo jednotu v kľúčovej téme, ktorá presahuje stranícke rozdiely. Je to signálom, že opoziční predstavitelia považujú obranyschopnosť Slovenska a Európy za svoju prioritu," uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.
Koaličná SNS v stredu informovala, že nesúhlasí s vyslaním vojakov do mnohonárodnej brigády NATO v Lotyšsku, pretože nechce, aby malo Slovensko vojakov na ruských hraniciach. Zároveň má problém aj s návrhom zákona, ktorý by mohol zriadiť Žandársky zbor. Obidva návrhy, ktoré v parlamente prezentoval a obhajoval minister obrany Robert Kaliňák, na hlasovaní v stredu po 11.00 h prešli.