22.01.2016, 11:21

BBC prerušilo vysielanie a oznámilo vzburu. Londýn začal panikáriť

Takto BBC rádio odprezentovalo pred 90timi rokmi literárnu hru. Neskôr to skúsili ďalšie dve rádiá, následky už ale boli katastrofálne.

BBC prerušilo vysielanie a oznámilo vzburu. Londýn začal panikáriť

Pred deväťdesiatimi rokmi, presne 16. januára 1926 BBC rádio prerušilo pokojné vysielanie a informovalo o vzbure v centre Londýna. Hlásilo, že prišli povstalci, podpálili hotel Savoy, obesili ministra dopravy a nechali vybuchnúť známy Big Ben.

O povstaní informovalo BBC v krátkych vstupoch, ktoré boli prerušené hudobnými pásmami, čo naznačovalo, že v štúdiu urýchlene pripravujú ďalšie informácie o situácii, píše BBCModerátor chrlil jednu desivú správu za druhou. Londýn bol v panike, ľudia vybiehali do ulíc snažiac sa ujsť. Po tom, ako moderátor vyhlásil, že povstalci sa blížia k rozhlasovej stanici BBC, vysielanie náhle skončilo.

Vystrašení obyvatelia museli čakať do ďalšieho dňa, aby sa z novín dozvedeli pravdu. V ten večer dostalo BBC stovky telefonátov. Niektorí sa dožadovali pravdy, iní boli šokovaní a rozčúlení, ďalší vedeniu pogratulovali k úspešnému programu. Podľa BBC jeden z poslucháčov žiadal, aby proti povstalcom nastúpilo britské námorníctvo.

V skutočnosti však išlo o prezentáciu novej hry s názvom Vysielanie z barikád, jej autorom je katolícky kňaz Ronald Knox, ktorý sa venoval písaniu detektívnych románov a obľuboval kanadské žartíky. Výsledkom bolo, že BBC si vyslúžilo poriadnu dávku kritiky od verejnosti, k nej sa pridala i tlač, ktorá sa v tom čase obávala novej konkurencie. Sťažnosť podalo aj 249 poslucháčov, no BBC reláciu obhajovalo tvrdením, že na začiatku programu odvysielali varovanie a samotné udalosti boli opísané nadsadene a s humorom. Vtedajší generálny riaditeľ BBC John Reith, však obzvlášť potreboval podporu poslucháčov, keďže BBC v tom čase existovalo len 4 roky. Väčšina ohlasov však bola dobrá a preto plánovali takúto reláciu ešte zopakovať.

Podobná situácia nastala aj v Amerike o 12 rokov neskôr, keď v roku 1938 herec a režisér Orson Welles v rozhlase predniesol hru s názvom „Vojna svetov“, v ktorej dochádza na Zemi k invázii Marťanov. Podľa populárnych mýtov, tisícky Newyorčanov vyšli v panike do ulíc. Americké noviny informovali verejnosť šokujúcimi článkami a tvrdili, že milióny vystrašených Američanov opustili svoje domovy a skrývajú sa. Cieľom dramatického prednesu bolo poukázať na bezmedznú dôveru publika voči masmédiám, informoval denník The TelegraphMýtus o masových útekoch a panike mohli spôsobiť aj samotné noviny v snahe získať späť čitateľov a cenzurovať rádio v období, keď sa tešilo narastajúcej popularite. 

Posledný pokus o podobné vysielanie sa uskutočnil v Ekvádore vo februári 1949. Leonardo Paez a Eduardo Alcaraz vytvorili španielsku verziu „Vojny svetov“. Po odvysielaní relácie vypukol v hlavnom meste chaos a panika. Keď sa poslucháči dozvedeli, že ide len o žart, panika sa zmenila na vzburu. Skončilo sa to siedmymi úmrtiami a budovy rádia a novín, ktoré sa na relácii podieľali, zhoreli do tla, informoval The Telegraph.

 

 

Zdroj: Erika Brindzová

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.