13.02.2016, 11:09

Dvaja ruskí miliardári investovali stovky miliónov dolárov do Uberu

Finančnú injekciu dostal americký prevádzkovateľ aplikácií pre alternatívnu taxislužbu Uber Technologies.

Dvaja ruskí miliardári investovali stovky miliónov dolárov do Uberu

Ruskí miliardári Michail Fridman a Ališer Usmanov dohromady investovali niekoľko sto miliónov dolárov do amerického prevádzkovateľa aplikácií pre alternatívnu taxislužbu Uber Technologies. Vyplýva to z oznámenia Fridmanovho fondu a nemenovaného zdroja z Usmanovovho podniku.Fridmanov investičný fond LetterOne dnes oznámil, že do Uberu investoval 200 miliónov dolárov (177,4 milióna eur). Neuviedol však, kedy akcie kúpil, ani aký veľký je jeho podiel v americkom podniku, ktorý túto službu poskytuje.

Zdroj z okolia Usmanovovej spoločnosti USM potom agentúre AFP povedal, že miliardár do Uberu investoval "niekoľko desiatok miliónov dolárov". Podľa ruských médií sa investícia uskutočnila vlani v lete.

Uber Technologies sa vlani stal najhodnotnejšou začínajúce súkromnou firmou na svete. Podľa údajov poskytovateľa informácií o súkromných spoločnostiach PrivCo z vlaňajšieho augusta predstavovala vtedy hodnota firmy takmer 51 miliárd dolárov (45 miliár eur).

Aplikácia Uber umožňuje zákazníkom, ktorí si ju stiahnu do mobilného telefónu, spojiť sa priamo s registrovanými vodičmi. Tí ich potom odvezú na určené miesto. Tradičné taxislužby ale firmu obviňujú z nekalej konkurencie, pretože jej vodiči nemusia plniť požiadavky, ktoré zákony a predpisy kladú na nich. Od roku 2014 Uber podniká tiež v Česku, od 13. augusta 2015 je dostupný aj v Bratislave.

Päťdesiatjedenročný Fridman, ktorého majetok odhaduje časopis Forbes na viac ako 13 miliárd dolárov (11,5 miliardy eur), má záujmy predovšetkým v ruskej banke Alfa, ale tiež v telekomunikačnom a energetickom sektore. Šesťdesiatdvaročný Usmanov ovláda napríklad portál Mail.ru či ruskú sociálnu sieť VK.

 

 

Uber je spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním taxislužieb so sídlom v San Franciscu v USA, ktorá pôsobí globálne v mnohých mestách. Využíva mobilnú aplikáciu ako spôsob kontaktu so zákazníkmi. Zákazník cez aplikáciu odošle požiadavku a nájde si najbližšieho vodiča tejto taxislužby. Firma nevyužíva klasickú taxislužbu, kontrakt s Uberom majú možnosť uzatvoriť vodiči obyčajných automobilov. Zakladateľom a CEO firmy je Travis Kalanick. Kvôli konkurencii pre klasické taxi bola táto služba zakázaná v Španielsku a v mnohých ďalších krajinách sa konali masové protesty taxikárov.
 

Zdroj: ČTK, red

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.