Americký technologický a internetový gigant Google ešte ani nespustil predaj svojho nového smartfónu Pixel 9a a už si pre neho pripravil novú kontroverznú funkciu. Tá bude zameraná na ochranu batérie v dlhodobom meradle. Funkcia s názvom Asistencia zdravia batérie by mala postupne znižovať maximálnu úroveň napätia, aby nedošlo k výraznejšiemu opotrebeniu.
Samotný Pixel 9a je vybavený 5 100 mAh batériou, ktorá je doteraz najväčšou zo všetkých zariadení Google Pixel. Aj naďalej však ide o konvenčný Li-Ion akumulátor, ktorý s časom a využívaní trpí opotrebením. Výrobca sa ho však prostredníctvom novej funkcie pokúsi zredukovať.
Zníženie maximálneho napätia totiž znamená, že batéria nebude dosahovať maximálnu kapacitu a nebude teda nabíjaná na sto percent dostupnej kapacity. Práve plné nabíjanie spôsobuje vyššiu mieru opotrebenia. Nevýhodou je, že to používatelia minimálne, ale predsa, spoznajú na výdrži na jedno nabitie. K tomu by časom došlo aj bez toho, ale Google sa chce vyhnúť razantnej strate kapacity, čo by výkon batérie ovplyvnilo ešte výraznejšie.
Asistencia zdravia batérie sa taktiež dotkne aj nabíjania. Jeho výkon bude tiež buď znížený alebo krivka nabíjacieho výkonu bude upravená tak, aby zaručila nižšie zahrievanie batérie, a teda aj menej výrazné opotrebenie. Funkcia pritom pribudne do Pixelu 9a automatickou aktualizáciou a nebude možné upraviť jej nastavenia. V prípade ostatných zariadení Google Pixel si bude môcť používateľ vybrať, či funkciu využije alebo nie.
Google taktiež popisuje, ako bude aplikácia fungovať: „Tento softvér upraví maximálne napätie batérie v etapách, ktoré začínajú pri 200 nabíjacích cykloch a pokračujú postupne až do 1 000 nabíjacích cyklov, aby pomohol stabilizovať výkon batérie a starnutie.“ Tým pádom bude výdrž batérie redukovaná po malých krokoch, aby neboli zmeny výdrže veľmi výrazné.
Spoločnosť sa taktiež poučila z krokov rivala Apple. V roku 2016 sa totiž objavili správy, že Apple redukuje výkon smartfónov iPhone, aby predišiel náhodným vypnutiam zariadení v dôsledku degradovanej kapacity batérie. Výrobca však o tomto kroku používateľov neinformoval a funkciu nebolo možné deaktivovať. iPhony tak stratili maximálny výkon a používatelia nemohli nastavenie zmeniť. Tento problém bol vyriešený až neskoršími aktualizáciami systému iOS.