Počet obetí piatkového mohutného zemetrasenia v Mjanmarsku stúpol už na viac ako 1600, uviedla podľa agentúry AFP vládnuca vojenská junta. Predchádzajúca dnešná bilancia čítala 1002 mŕtvych a vyše 2300 zranených. Podľa doterajších vyjadrení mjanmarských predstaviteľov, ktorí sa dnes obrátili na medzinárodné spoločenstvo so žiadosťou o pomoc, sa dá očakávať, že počet obetí ďalej porastie.
Vojenské vedenie 54-miliónovej krajiny dnes popoludní nášho času uviedlo, že doteraz bolo nájdených 1644 mŕtvych a ďalších 3408 ľudí utrpelo zranenia.
Rozsiahle škody
Zemetrasenie o sile 7,7 stupňa udrelo v piatok okolo 12:50 miestneho času (7:20 nášho času), epicentrum sa nachádzalo neďaleko Mandalaje, druhého najväčšieho mesta Mjanmarska, ktoré má 1,6 milióna obyvateľov. Otrasy v mnohých oblastiach viedli k zrúteniu budov a spôsobili aj ďalšie rozsiahle škody.
"Zasiahnutá bola infraštruktúra, ako sú cesty, mosty a budovy, čo spôsobilo straty na životoch a zranenia civilistov. V postihnutých oblastiach sa v súčasnosti uskutočňujú pátracie a záchranné operácie," uviedla junta v skoršom vyhlásení.
Vo väčšine metropoly Neipyijto naďalej nefunguje elektrina či internet, poškodené je množstvo ciest a úplne zničené sú aj niektoré budovy, v ktorých bývali vládni zamestnanci.
Agentúra AFP napísala, že vyše 90 ľudí je pravdepodobne uväznených v troskách dvanásťposchodovej budovy v Mandalaji, ktorá sa v dôsledku otrasov zrútila.
Záchranári sa ich snažia dostať von. Na mnohých miestach ázijskej krajiny sa ľudia pokúšajú svojich príbuzných vyslobodiť len za pomoci rúk a jednoduchých nástrojov, pretože nemajú k dispozícii ťažkú techniku.
Zahraničná pomoc
Z analýzy satelitných snímok podľa agentúry AP okrem iného vyplynulo, že sa zrútila riadiaca veža letiska v metropole Neipyijto. Či niekto zomrel, nie je jasné, ale je pravdepodobné, že v čase zemetrasenia vo veži boli ľudia.
Prvé zahraničné lietadlá s pomocou zatiaľ pristávajú v bývalom hlavnom meste Rangúne. Čína uviedla, že do Mjanmarska poslala vyše 135 záchranárov a expertov spolu so zdravotnými potrebami, Rusko informovalo o 120 záchranároch. Desiatky ich vyslala aj India, prisľúbila ich napríklad tiež Malajzia.
Mjanmarsko ťaží dlhá a krvavá občianska vojna, ktorá má už tak na svedomí rozsiahlu humanitárnu krízu, pripomína AP, podľa ktorej sú vysídlené vyše tri milióny ľudí. Cestovanie je v krajine ťažké a nebezpečné, čo ešte komplikuje záchranné práce. Vojenská vláda, ktorá aj po zemetrasení pokračovala v útokoch, v piatok vo viacerých regiónoch vyhlásila stav núdze.
Zemetrasenie otriaslo tiež susedným Thajskom, kde podľa aktuálnej bilancie zahynulo šesť ľudí a ďalších 26 bolo zranených. Stalo sa tak na troch staveniskách vrátane jedného, kde sa zrútila nedokončená stavba 30-poschodového mrakodrapu. Ďalších 47 ľudí sa stále nezvestných je, uviedli dnes podľa AP thajské úrady.