Členovia americkej Rady pre národnú bezpečnosť vrátane poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Mikea Waltza komunikovali o vládnych záležitostiach prostredníctvom osobných účtov e-mailovej služby Gmail. Vyplýva to z dokumentov, ktoré analyzoval denník The Washington Post, a z rozhovorov s tromi americkými predstaviteľmi.
Citlivé informácie
Waltzovi na jeho účet v Gmaili prichádzal jeho pracovný rozvrh a iné pracovné dokumenty, čo sú podľa The Washington Post menej citlivé, no potenciálne zneužiteľné informácie.
So službou Signal sa spája nedávny incident vysokopostavených predstaviteľov americkej administratívy. Časopis The Atlantic zverejnil článok, v ktorom informoval, že jeho šéfredaktora Jeffryho Goldberga pridali do četovacej skupiny v službe Signal.
Vysokopostavení americkí predstavitelia v skupine diskutovali o amerických útokoch proti jemenským povstalcom húsíom. Waltz následne priznal, že novinára do skupiny omylom pridal on.
Podľa odborníkov je používanie osobných e-mailových adries riskantné, a to aj v prípade neutajovaných materiálov. Zahraničné spravodajské služby kladú veľký dôraz na komunikáciu a harmonogramy vysokých vládnych predstaviteľov, ako je napríklad poradca pre národnú bezpečnosť, píše The Washington Post.
Osobný e-mail
Hovorca Rady pre národnú bezpečnosť Brian Hughes tvrdí, že nevidel žiadne dôkazy o tom, že Waltz používa svoj osobný e-mail na pracovné záležitosti. Podľa neho ak mu naň niekto napíše niečo pracovné, tak si túto komunikáciu pošle na pracovný e-mail, keďže zákon vyžaduje archiváciu e-mailovej komunikácie.
„Waltz neposielal a ani by neposlal utajované informácie na otvorený účet,“ vyhlásil hovorca.
Na otázku o Waltzovom zamestnancovi, ktorý diskutoval o citlivých vojenských záležitostiach cez Gmail, Hughes odpovedal, že zamestnanci Rady pre národnú bezpečnosť majú pokyny o používaní „výlučne bezpečných platforiem pre utajované informácie“.
Vysokopostavený americký predstaviteľ uviedol, že Waltz vytvoril v službe Signal viacero četovacích skupín, v ktorých predstavitelia diskutovali napríklad o Somálsku či vojne na Ukrajine. O existencii týchto skupín v nedeľu ako prvý informoval denník The Wall Street Journal.
Podľa Hughesa je Signal v niektorých prípadoch automaticky stiahnutý do zariadení používaných vládnymi predstaviteľmi. Tvrdí však, že túto službu nemajú používať na posielanie utajovaných materiálov a že Waltz ho takýmto spôsobom ani nikdy nepoužil.