Bývalý kostarický prezident a nositeľ Nobelovej ceny za mier Óscar Arias. FOTO: Reuters
StoryEditor

USA zrušili víza držiteľovi Nobelovej ceny za mier Óscarovi Ariasovi. V kritike budem pokračovať, tvrdí

02.04.2025, 21:53
Autor:
TASRTASR

Óscar Arias uviedol, že nevie, prečo mu boli víza zrušené, no zdôraznil, že ho nič neumlčí a bude pokračovať v kritike politiky USA.

Bývalý kostarický prezident a nositeľ Nobelovej ceny za mier Óscar Arias oznámil, že mu boli zrušené jeho americké víza. Toto rozhodnutie mu bez ďalšieho vysvetlenia oznámili prostredníctvom e-mailu. Stalo sa tak po tom, ako Arias vo februári povedal, že prezident USA Donald Trump sa správa ako „rímsky cisár“, správa pochádza z agentúry AFP a portálu Deutsche Welle.

„Spojené štáty sú — alebo aspoň boli — paradigmou demokracie. Dnes majú znaky autokracie,“ povedal 84-ročný exprezident na tlačovej konferencii vo svojom dome v San José. „Francúzi im dali Sochu slobody a teraz Spojené štáty slobodu obmedzujú. Prečo chcú potrestať tých, ktorí zmýšľajú inak? To nie je demokracia,“ dodal.

Arias uviedol, že nevie, prečo mu boli víza zrušené, no zdôraznil, že ho nič neumlčí a bude pokračovať v kritike politiky USA.

Arias kritizoval Trumpa okrem iného za jeho migračnú a colnú politiku, ako aj jeho správanie voči ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému počas jeho návštevy Bieleho domu. Kritizoval aj súčasného kostarického prezidenta Rodriga Chavesa, ktorého obvinil, že sa riadi príkazmi z Washingtonu.

Prezidentom Kostariky bol Arias v rokoch 1986 - 1990 a 2006 - 2010. V roku 1987 dostal Nobelovu cenu za mier za sprostredkovanie mieru v konfliktoch v Guatemale, Salvádore a Nikarague.

Arias nie je prvým bývalým prezidentom stredoamerickej krajiny, ktorému odobrali americké víza, no u väčšiny ostatných to súviselo s korupciou v ich vlasti.

01 - Modified: 2025-03-27 19:35:08 - Feat.: 1 - Title: USA zrušili víza najmenej 300 študentom kvôli protestom proti Izraelu, povedal Rubio 02 - Modified: 2025-03-25 08:48:42 - Feat.: 1 - Title: Rezort zahraničia varuje Slovákov pred možnými prísnejšími kontrolami pri vstupe do USA 03 - Modified: 2025-03-19 14:05:47 - Feat.: 1 - Title: Nemecko upravilo cestovné odporúčania pre USA kvôli problémom Nemcov pri vstupe
01 - Modified: 2025-04-16 20:09:21 - Feat.: - Title: Americký rezort zahraničných vecí ruší kľúčový úrad na boj proti dezinformáciám z iných krajín 02 - Modified: 2025-04-16 19:51:48 - Feat.: - Title: Mexiko poslalo do Washingtonu nótu kvôli plánom na rozmiestnenie americkej armády pri hranici 03 - Modified: 2025-04-16 19:32:10 - Feat.: - Title: Priemyselná produkcia v USA v marci klesla viac, než sa čakalo 04 - Modified: 2025-04-16 19:30:16 - Feat.: - Title: Americké clá ohrozujú globálny obchodný systém a môžu priniesť recesiu, varujú ekonómovia 05 - Modified: 2025-04-16 19:09:14 - Feat.: - Title: Americký sudca má dôvodné podozrenie, že sa vláda dopustila pohŕdania súdom pri deportáciách migrantov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. apríl 2025 22:20