Na čínskych sociálnych sieťach kolujú videá vytvorené umelou inteligenciou, ktoré zosmiešňujú Američanov, ktorí ako tuční robotníci pracujú pri páse po zavedení ciel voči Číne a presunu výroby do USA.
Zosmiešňujú Trumpovu administratívu
Videá ukazujú obéznych Američanov v továrňach, ktorí vyzerajú vyčerpane a znudene, zatiaľ čo šijú oblečenie alebo konštruujú mobily a elektronické súčiastky. Zábery s nadsadením ukazujú, ako by mohol vyzerať pracovný trh v Spojených štátoch v dôsledku ciel uvalených Trumpovou vládou.
Na ďalšom videu dáva Vance dohromady mobilný telefón iPhone v džínsovej bunde a červenej šiltovke, na ktorej nápadne chýba skratka MAGA odkazujúca na Trumpovo heslo „Urobme Ameriku znovu skvelou“.
Na obrázku, ktorý zdieľala hovorkyňa čínskej diplomacie, sú zase v obchodoch vidieť červené čiapky MAGA so štítkom „Made in China“ a cenou o sedemnásť dolárov vyššou, než bola tá predchádzajúca.
Ďalšie memes zosmiešňú uvalenie ciel na neobývané Heardove a McDonaldove ostrovy tým, že tučniakom, ktorí tam žijú, nasadili červené čiapky s nápisom „Make America Go Away“ – „Nech Amerika zmizne“.
Americké clá
Čínska štátna stanica CGTN potom vo štvrtok zverejnila hudobný videoklip k piesni Look What You Taxed Us Through (Pozri, čím ste nás kvôli clám zaťažili) z produkcie umelej inteligencie, ktorý vznikol podľa piesne americkej speváčky Taylor Swift Look What You Made Me Do.
Trump v stredu oznámil, že Spojené štáty s okamžitou platnosťou na 90 dní pozastavujú vysoké clá na dovoz z väčšiny krajín sveta, ktoré nedlho predtým zaviedol. Číne naopak americký prezident clo zvýšil na celkových 145 percent. Čína je tretím najväčším obchodným partnerom USA.
Trump najskôr na dovoz z Číny uvalil desaťpercentné clo. Začiatkom marca túto sadzbu zdvojnásobil na 20 percent. Odôvodnil to údajným podielom Pekingu na americkej zdravotnej kríze v súvislosti s drogou fentanyl. Biely dom tvrdí, že z Číny pochádzajú látky používané na výrobu tohto opioidu.
Pri oznámení takzvaných recipročných ciel, ktorými chcel Biely dom znížiť obchodné deficity s partnermi, na Čínu uvalil ďalší dovozný poplatok 34 percent.
Potom, čo Peking na americký dovoz zaviedol odvetné clo v rovnakej výške, navýšil Trump takzvané recipročné clo na 84 percent. V stredu ho opäť navýšil na 125 percent, čo v súčte s fentanylovým clom znamená colnú záťaž spomínaných 145 percent.