07.05.2019, 10:35

RTVS si vo vysielaní pripomenie Deň víťazstva nad fašizmom

V stredu 8. mája uvedie RTVS vojnové drámy a dokumenty o druhej svetovej vojne.

RTVS si vo vysielaní pripomenie Deň víťazstva nad fašizmom
Zdroj: RTVS

Deň víťazstva nad fašizmom si RTVS tematicky pripomenie v stredu 8. mája vojnovými drámami a dokumentmi o druhej svetovej vojne.

Večer o 20:30 odvysiela Jednotka v premiére ruský vojnový film Na ceste do Berlína. Dráma podľa skutočnej udalosti zachytáva strastiplnú cestu ruského poručíka obvineného z dezercie naprieč vojnou zničenou krajinou. Vysielanie bude pokračovať o 22:00 oscarovou vojnovou drámou Stevena Spielberga Zachráňte vojaka Ryana. V deň víťazstva nad fašizmom odvysiela Jednotka aj vojnovú drámu Most cez rieku Kwai či československo-sovietsky film Prerušená pieseň.

Dvojka 8. mája uvedie o 20:10 v premiére francúzsky dokument Dvaja proti Hitlerovi z obdobia francúzskeho proti-nacistického odboja. Vysielanie Dvojky bude o 21:05 pokračovať filmom Kukačka v temném lese o dievčatku, ktoré počas 2. svetovej vojny vyberú na ponemčenie. Deň víťazstva nad fašizmom budú reflektovať aj dokumenty z nedávnej tvorby RTVS – Nickyho rodina, Neznámi hrdinovia, Veteráni 2. svetovej vojny, ako aj dramatická tvorba v tituloch Prešporská kasáreň maľovaná a Právo na minulosť.

Rádio Regina Západ navštívi 8. mája dve obce – Kálnicu a Selec, ktorých obyvatelia zažili na vlastnej koži hrôzy druhej svetovej vojny. Hosť Predpoludnia s Rádiom Regina po 10:00 bude súvisieť so storočnicou vzniku Československého červeného kríža, s pomocou v krízových situáciách a so záchranou životov, ktorá je najintenzívnejšia práve počas vojen.

O 15:00 čaká poslucháčov Rádia Regina Západ, Stred a Východ pôvodná rozhlasová hra pre celú rodinu Expedícia Salamander, ktorá nadväzuje na prvú Expedíciu - Na Človečej hlave. O 16:00 si vypočujú premiéru zostrihu verejnej nahrávky festivalového večera v Galante venovaného pamiatke Karola Duchoňa pod názvom Kantiléna 2019.

Témam víťazstva, oslavám a ich hudobným zobrazeniam v hudbe 20. storočia sa o 10:00 bude venovať Rádio Devín v relácii Ars musica. O 14:00 ponúkne špeciálnu hudobnú reláciu Tomáša Boroša na tému Víťazstvo lásky – hudba, ktorá láskou víťazí nad zlom. Hudobná skladačka o 16:00 prinesie hudbu, reflektujúcu oslavy života, ódy na radosť, víťazstva či triumfu. 

O 15:00 zaznie rozhlasová hra Leopolda Laholu Rozhovor s nepriateľom, ktorej dej sa odvíja v časoch druhej svetovej vojny. V réžii Róberta Horňáka v nej účinkujú Vladimír Jedľovský, Richard Stanke, Jozef Šimonovič či Marián Geišberg. Záver dňa bude o 23:00 patriť relácii Musica slovaca, v ktorej Rádio Devín rozoberie tému Vojna a svet v dielach Tadeáša Salvu a Petra Kolmana.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.