05.05.2020, 16:25

Vyhlásili 17. ročník národnej ceny za dizajn v oblasti komunikačný dizajn

Práce z oblasti komunikačného dizajnu je možné prihlásiť do stredy 1. júla 2020.

Vyhlásili 17. ročník národnej ceny za dizajn v oblasti komunikačný dizajn
Zdroj: Slovenské centrum dizajnu

Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky vyhlasuje v poradí už 17. ročník súťaže Národná cena za dizajn. Práce z oblasti komunikačného dizajnu je možné prihlásiť do stredy 1. júla 2020 prostredníctvom online formulára. Finálny výber postupujúcich prác predstaví výstava už v polovici októbra.

Národná cena za dizajn je platformou na poznávanie, prezentáciu, hodnotenie a oceňovanie kvality v dizajne. V nepárnych rokoch sa cena udeľuje za produktový dizajn, v párnych rokoch za komunikačný dizajn.

V roku 2020 je súťaž zameraná na komunikačný dizajn. Aktuálny ročník je poznačený aktuálnou situáciou spojenou s pandémiou, ktorá má vážny vplyv na celú oblasť kultúry a umenia a zasiahla aj aktuálny ročník súťaže.

„V Slovenskom centre dizajnu musíme priebežne robiť rozhodnutia, ktoré nadväzujú na opatrenia prijaté v súvislosti s pandémiou a ktoré ovplyvnia aj tohtoročný priebeh Národnej ceny za dizajn 2020. Ide nielen o finančné škrty, ale aj o rôzne personálne a kultúrno-organizačné súvislosti,“ hovorí Mária Rišková, riaditeľka Slovenského centra dizajnu a dodáva: „Počas posledných týždňov sme hľadali najlepší spôsob, ako súťaž realizovať aj napriek súčasnej zložitej situácii. Dúfam, že dizajnérska komunita znovu podporí najväčšiu prehliadku súčasného dizajnu na Slovensku a že sa v súťaži opäť objavia stovky zaujímavých diel, projektov, či konceptov realizovaných v posledných dvoch rokoch.“

Aktuálny ročník sa bude realizovať prevažne v online prostredí. Rozhodovanie poroty sa bude konať čiastočne online a podľa situácie v auguste bude nastavené druhé kolo hodnotenia, z ktorého vzídu finalisti súťaže aj ocenené diela. Formu výstavy a slávnostného odovzdávania cien organizátori zvolia podľa aktuálnych finančných a organizačných podmienok. Pripravujú sa predovšetkým na online formu výstavy.

Tvorcovia sa môžu o ocenenie uchádzať v kategóriách Profesionálny dizajn, Študentský dizajn a Dizajn s pridanou hodnotou. Porota má možnosť na základe typov a zamerania prihlásených diel a projektov udeliť aj špeciálne ceny.

Termíny:

  • Vyhlásenie súťaže: 1. 5. 2020
  • Registrácia online prihlášok a dokumentácie: 1. 5. – 1. 7. 2020 do 17.00
  • 1. kolo hodnotenia prác porotou: 8. – 20. 7. 2020
  • 2. kolo hodnotenia prác porotou: 12. – 13. 8. 2020
  • Vyhodnotenie súťaže: do 30. 8. 2020
  • Výstava NCD 2020: október 2020

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.