11.09.2020, 11:40

Ušetrite polovicu cestovného v duchu ekológie. Počas Európskeho týždňa mobility sa odveziete so zľavou

Európsky týždeň mobility bude prebiehať od 16. do 22. septembra.

Ušetrite polovicu cestovného v duchu ekológie. Počas Európskeho týždňa mobility sa odveziete so zľavou
Zdroj: ZSSK

Význam udržateľnej mobility potvrdila tento rok celosvetová pandémia nového koronavírusu, keď sa po obmedzení pohybu obyvateľov v ovzduší významne znížila úroveň prachu, hluku a znečistenia spôsobená pravidelnou dopravou.

Spolu s uvoľňovaním opatrení však začína narastať aj počet automobilov na cestách. Tohtoročný Európsky týždeň mobility preto prichádza v pravý čas.

Mimoriadne zľavy a bicykel zadarmo

Európsky týždeň mobility sa koná každý rok v polovici septembra s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility a vyzvali svojich obyvateľov využívať alternatívne spôsoby prepravy – bicykel, mestskú hromadnú dopravu, vlak, či „pešibus“.

Témou ročníka 2020, ktorý bude od 16. do 22. septembra, je „Čistejšia doprava pre všetkých!“, ktorá odráža súčasný problém so škodlivými emisiami a nabáda na dôležitosť ekologického cestovania.

ZSSK sa do kampane zapája už od roku 2017. Tento rok opäť poskytne cestujúcim polovičné cestovné v 2. triede a po novom aj bezplatnú prepravu bicykla. Mimoriadne zľavy budú platiť vo vnútroštátnych úsekoch vlakov kategórie Os a REX.

Bezplatná preprava bicykla bude možná len do naplnenia kapacity vlaku. Potom už môže zamestnanec ZSSK s ohľadom na bezpečnosť odmietnuť naloženie ďalšieho bicykla.

„V uplynulom roku s nami cestovalo 77 miliónov ľudí a spolu sme ušetrili toľko CO2, koľko ročne spotrebujú národné parky Slovenský raj a Malá Fatra dohromady. Železničná doprava stále predstavuje najekologickejšiu alternatívu cestovania. Vymeniť auto za vlak je vždy správnym rozhodnutím a ten rozdiel je z pohľadu produkcie CO2 skutočne markantný. Preto je pre nás prirodzené opätovne sa zapojiť do kampane, ktorá sa snaží bojovať za nulové emisie,“ uviedol Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.