05.10.2020, 13:10

Voľbou festivalu Jeden svet je tento rok online. Z Bratislavy sa presúva do celého Slovenska

Záštitu nad festivalom prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Voľbou festivalu Jeden svet je tento rok online. Z Bratislavy sa presúva do celého Slovenska
Zdroj: Jeden svet

21. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet 2020 sa uskutoční 5. až 11. novembra ONLINE. Záštitu nad ním prevzala aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Hlavnou témou festivalu je tento rok voľba. Tá nebola pre organizátorov festivalu vôbec ľahká. K rozhodnutiu pripraviť bezpečný festival dospeli organizátori na začiatku septembra. Nové nariadenia, ktoré obmedzujú kultúrne podujatia v dôsledku zhoršenia pandémie, len potvrdili nevyhnutnosť tohto rozhodnutia.

„Na festivaloch, a na Jednom svete obzvlášť, je čarovná práve tá blízkosť, spoločné zdieľanie emócií v sále, plamenné diskusie po filmoch. Máme veľký rešpekt k festivalom, ktoré to zvládli po svojom, bezpečne a predsa v kinosálach. Pre Jeden svet bude tento ročník vzrušujúcim experimentom a test ohňom. Podaril sa nám však husársky kúsok – divákov nasýtime intelektuálnou potravou s prílohou ľudského tepla počas outdoorových aktivít,” prezrádza umelecká riaditeľka Diana Fabiánová.

Celý online festival bude možné sledovať na webovej stránke www.jedensvet.sk.
Takmer 50 filmov sprístupní festival v spolupráci s portálom www.dafilms.sk.
Súčasťou festivalu budú aj tento rok školské projekcie sprevádzané diskusiami, ktoré tiež prebehnú v online prostredí.

Jeden svet bude celoslovenský

Filmy aj diskusie budú môcť online sledovať diváci na celom Slovensku. Okrem toho sa mobilný štáb Jedného sveta vyberie do regiónov a bude divákom prinášať obsah v spolupráci s regionálnymi partnermi.

Premiéru filmu To ta Monarchia slovenskej dokumentaristky Vladislavy Sárkány tak bude napríklad sprevádzať diskusia streamovaná priamo z obce Spišský Hrhov, kde sa príbeh filmu odohráva.

„Pandémia odhalila mnohé slabé stránky našej spoločnosti. Práve preto je dôležité nepodľahnúť rezignácii a demotivácii z potlačeného občianskeho aktivizmu vo verejnom priestore, zmobilizovať všetky sily a využiť nástroj e a možnosti virtuálneho sveta na to, aby sme do diskusií zapoj ili čo najširšie publikum,” vysvetľuje výkonná riaditeľka Eva Križková.

Diskusie na aktuálne a dôležité témy

„Diskutovať bude o čom, možno viac ako kedykoľvek predtým,” zhodnotila sprievodný program Eva Križková. O filme Orchester z krajiny ticha bude diskutovať jeho režisérka Lucia Kašová priamo s členkami prvého afganského orchestra Zohra a s Mozdah Jamalzadah, známou afganskou speváčkou, televíznou moderátorkou a aktivistkou žijúcou v Kanade. Súčasťou diskusie bude aj online koncert Zohry.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.