27.10.2020, 09:16

Kaufland učí deti hospodáriť s financiami

Pripravil si pre nich hru Quanto.

Kaufland učí deti hospodáriť s financiami
Zdroj: Kaufland

Spôsoby, ako minúť svoje peniaze, sú skoro neobmedzené. Dôležité je byť si vedomý skutočnej hodnoty peňazí, naučiť sa s nimi správne hospodáriť a vedieť si určiť priority – a to najlepšie praxou. Byť finančne vzdelaným znamená rozumieť konceptu financií a vnímať aj riziká s nimi spojené. Práve vedomosti pomáhajú nestratiť sa vo finančných povinnostiach, a preto je dobré ich získavať už v detstve. A pomôcť v tom má nová hra Quanto, ktorú ponúka Kaufland. 

Zdroj: Kaufland

94 percent detí sa o financiách učí od rodičov, druhým najpopulárnejším zdrojom je internet

Ukazuje to testovanie PISA 2018, realizované Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktoré sledovalo finančnú gramotnosť vyše 115-tisíc žiakov z celého sveta. Program PISA pravidelne vyhodnocuje schopnosť 15-ročných tínedžerov pretaviť vedomosti získané v škole do riešení reálnych životných situácií. Výsledky ukázali, že deti vo veľkej miere nakupujú online, platia mobilom alebo majú vlastné bankové účty, teda robia ekonomické rozhodnutia.

Podľa výsledkov PISA 2018 by na tom slovenskí žiaci mohli byť aj lepšie. Vo všeobecnom výsledku finančnej gramotnosti skončilo Slovensko pod priemerom, horšie výsledky dosiahli žiaci z Čile, Srbska, Peru či Indonézie. Dobrou správou je, že oproti predošlému testovaniu v roku 2012 naši žiaci dosiahli tretí najlepší posun, stále je však čo zlepšovať.

Ako by vaše deti naložili s 1000 eurami?

Ak to nechcete po prvý raz zisťovať v reálnom živote, zahrajte si s nimi finančnú spoločenskú hru Quanto, ktorú pripravil reťazec Kaufland. Hráčky a hráči sa pri nej nevtieravou formou naučia hospodáriť s peniazmi. Cieľom je využiť vstupný kapitál do hry v hracej hodnote 1 000 eur na to, aby na konci hry vlastnili čo najväčšiu sumu hracích peňazí.

Zdroj: Kaufland

​Hra deti prostredníctvom hracích políčok naučí platiť fixné výdavky na dopravu, nákupy či hypotéku, rátať s pravidelným garantovaným mesačným príjmom – výplatou, ale aj mať sa na pozore pred nechcenou výpoveďou. Predstaví im zodpovednosť pri hospodárení s vlastnými financiami a pôžičkou. Na zadnej strane každého hracieho políčka sa ukrývajú zaujímavosti zo sveta financií, takže zistíte, aký zvláštny bankomat sa nachádza v Dubaji alebo v ktorej krajine sa platí aj zubami delfínov.

 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.