Exminister zahraničia a diplomat Miroslav Lajčák. FOTO: HN/Jaroslav Pavliga
StoryEditor

Exminister Lajčák pre HN: Sila Číny a Ruska na Balkáne je odrazom nášho nezáujmu o región

14.04.2025, 13:01

V podcaste A predsa sa točí hovorí bývalý osobitný vyslanec Európskej únie v tomto regióne a dlhoročný diplomat Miroslav Lajčák aj o týchto témach:

  • Srbsko už mesiace trápia protesty verejnosti. 
  • Pod ich tlakom odstúpilo viacero vysokopostavených predstaviteľov vrátane premiéra, nie však prezident.
  • Prezidenta Republiky Srbskej Milorada Dodika zas odsúdili a vydali naňho medzinárodný zatykač.
  • Čo sa deje na Balkáne a ako je to s európskymi ambíciami tejto časti kontinentu?
  • Viac ekonomického a politického spravodajstva nájdete na HNonline.sk.

Krajiny západného Balkánu dlhodobo deklarujú svoj záujem o integráciu do európskych štruktúr, pričom každá z nich je v inej fáze prístupových rokovaní. Stať sa členom sa zatiaľ podarilo len Chorvátsku, ktoré je od 1. januára 2023 aj súčasťou eurozóny.

Z akého dôvodu je proces pomalší v prípade ostatných krajín? „Región západného Balkánu bol zo strany EÚ zanedbávaný viac než desať rokov. Rozširovanie sa spomínalo, no reálne sa na tom nepracovalo. No a oni to vycítili a toto správanie imitovali. Vojna na Ukrajine však všetko zmenila,“ vysvetľuje v rozhovore pre HN Miroslav Lajčák.

V tejto súvislosti upozorňuje na to, že v regióne je stále náročná situácia a za tých 10 rokov sa neposunula vpred. „V priestore bývalej Juhoslávie ešte stále nie je vyriešená otázka identity. Vojna, ktorá sa skončila pred 30 rokmi, ale je stále prítomná v hlavách a mysliach politikov. Nikto sa necíti víťazom a všetci sú frustrovaní a vojnu chcú vyhrať politicky. Preto je tam taká ťažká atmosféra,“ hovorí diplomat s tým, že snahy o integráciu sa tak dostali na druhú koľaj.

Európa to podľa neho nevie čítať a k týmto krajinám pristupuje tak, ako kedysi pristupovala k nám. V tejto súvislosti však upozornil na návštevu šéfky zahraničnej politiky Európskej únie Kaje Kallasovej v regióne.

Tá v Albánsku privítala program, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov. Politické strany v krajine tiež vyzvala na podporu náročných reforiem. Predtým navštívila Čiernu Horu a turné ukončila návštevou Bosny a Hercegoviny.

Miroslav Lajčák v tejto súvislosti dodáva, že sila Číny a Ruska na Balkáne je len odrazom nášho, teda európskeho nezáujmu o región. „Mali by sme otvoriť prístupové rokovania, nepodmieňovať ich, nech ukážu, ako vážne to myslia a nech sú zaneprázdnení plnením európskych štandardov a reforiem,“ dodal diplomat.

O konkrétnejšom vývoji v Srbsku, vzťahoch s Kosovom, ale aj ďalších témach hovoríme v podcaste A predsa sa točí.

01 - Modified: 2025-04-12 20:40:45 - Feat.: - Title: Vučić rozdal Srbom chlieb a hry; na masové protesty odpovedá grilovanými špecialitami a hudbou 02 - Modified: 2025-04-11 13:02:35 - Feat.: - Title: Srbský prezident poďakoval Ficovi a Orbánovi za bratskú podporu 03 - Modified: 2025-04-10 17:28:24 - Feat.: - Title: Chorvátsko odsúdilo vyhostenie svojich občanov zo Srbska pre podporu protivládnych protestov 04 - Modified: 2025-04-08 12:14:27 - Feat.: - Title: "Srbsko si nedáme." Vučič zvoláva do Belehradu celosrbské zhromaždenie 05 - Modified: 2025-04-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Nové vojenské aliancie na Balkáne neveštia nič dobré. Kadiaľ vedú línie?
menuLevel = 3, menuRoute = tv/podcasty/a-predsa-sa-toci, menuAlias = a-predsa-sa-toci, menuRouteLevel0 = tv, homepage = false
15. apríl 2025 18:59