Zmeny na našom mediálnom trhu zaujali prestížny americký denník The New York Times. Vo východnej Európe miestni oligarchovia a investičné skupiny skupujú noviny a mediálne spoločnosti, čo vzbudzuje obavy žurnalistov aj verejnosti o slobodu tlače, píše na svojich stránkach Times.
Times poukazuje na to, že v sa skupovanie médií deje 25 rokov po páde Berlínskeho múru. Práve ten spustil postupné približovanie sa západným demokratickým štandardom a ceste k slobode slova. Situáciu prirovnávajú k Rusku, kde narastajú obavy z koncentrácie moci v rukách ľudí, ktorí majú bohatstvo aj politický vplyv a dostávajú sa aj do kontroly mediálnych výstupov.
"Situácia na Slovensku je však iba posledným prípadom, kedy západoeurópski alebo americkí majitelia predávajú svoje podiely v médiách miestnym boháčom," popisuje Times. Poukazuje pri tom napríklad na Andreja Babiša, ktorý okrem toho, že vlastní najväčší mediálny dom v Česku, je aj ministrom financií. Babiš je majiteľom Agrofertu, pod ktorý patrí aj vydavateľ Hospodárskych novín.
Ďalšie príklady sa dajú nájsť aj ďalších okolitých krajinách. V Lotyšsku bolo nejasné, kto vlastní väčšinu médií, až kým korupčné vyšetrovanie jedného z najbohatších podnikateľov neukázalo, že majiteľom je on s ďalšími dvoma oligarchami.
V Maďarsku, okrem toho, že veľkú častí médií vlastní štát, významnú časť majú pod kontrolou aj spolupracovníci premiéra Viktora Orbána. Medzi nimi je biznismen, ktorý profituje zo zákaziek so štátom a niekdajší spolužiak Orbána Lajos Simicska.
Podobné prepojenia oligarchov s vplyvom v politike na média nachádza Times aj v Rumunsku alebo Bulharsku.
Písali sme:
- Penta a SITA prehovorili o Sme: Zaručíme novinárom slobodu
- Penta tvrdí, že spolufinancuje Hríbov .týždeň
- Potvrdené: Nemci predali Petit Press, celé vedenie Sme odchádza
- Penta ustúpila. V Petit Presse bude mať menšinu
- Projekt N prichádza. Už má logo a vytlačil prvé číslo
- Matúš Kostolný o Projekte N: Nedokážeme prežiť bez podpory čitateľov
- Penta vstupuje do médií, kúpila Spoločnosť 7 Plus a Trend Holding
Chcete byť pravidelne informovaní o dianí v brandži? Odoberajte bezplatný newsletter Stratégií.
Zdroj: HN